Capri Plus Bladder Control Pads, Extra Plus, 6.5″ x 13.5″, 28/Pack, 6/Carton
Login to View Prices
Capri Plus™ Bladder Control Pads have a breathable clothlike outer cover for a dry, comfortable feeling against the skin. Blue acquisition layer, and super-absorbent core lock in fluid and keep it away from the body, protecting the skin. Elastic leg gathers and contoured design create a discreet, secure and comfortable fit.
Additional information
| Weight | 10.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.80 × 13.50 × 8.25 in |
| Diaper Size | Extra Plus, 6.5" x 13.5" |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Diaper Style | Pad |
| Ship Class Code | B |
| Global Product Type | Adult Diapers |
| Latex Free | Yes |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 888277346713 |
| MPN | BCPE02 |
| Brand | Medline |









Reviews
There are no reviews yet.