Canon TS702A Wireless Inkjet Printer – Color – Ink Tank System – 4800 x 1200 dpi Print – Automatic Duplex Print – 350 Sheets Input – Ethernet – Wireless LAN – Wireless PictBridge – Photo Print – Ethernet – USB
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Printer |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 350 Sheets |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| USB | Yes |
| Borderless Printing | Yes |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 10 |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 15 |
| Wireless Print Technology | Wireless PictBridge |
| Print Color Capability | Color |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Product Color | Black |
| Ink Tank System | Yes |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Country Of Origin | Thailand |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | TS702A |
| Product Name | TS702A Wireless Printer |
| Duplex Printing | Automatic |
| Manufacturer Part Number | TS702A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Use this compact TS702A Wireless Printer to meet your home and office needs. Large paper capacity prints up to 350 sheets to handle big jobs. Five-color, individual ink system supports XL/XXL ink tanks that won't need replacing during large print jobs. Automatic, two-side printing minimizes the cost and amount of paper used. Printer supports various paper types and sizes ranging from 3.5" x 3.5" square up to legal-size paper. Hybrid ink system allows you to print in sharp, black text and rich colors. It prints a 4" x 6" borderless photo in approximately 21 seconds and generates 10 ipm (color) and 15 ipm (black). Printer's resolution is up to 4800 x 1200 dpi. Ink compatibility uses PGI-280 pigment black ink and CLI-281 dye-based ink. Standard interface uses Hi-speed USB, wireless PictBridge, Wi-Fi or Ethernet. It's even compatible with Amazon Alexa and Google Assistant for voice-activation printing.</p> |
| Media Size | Photo – 4" x 6" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Recommended Use | Photo Print |














