Canon PIXMA TS202 Desktop Inkjet Printer – Color – 4800 x 1200 dpi Print – 60 Sheets Input – Photo Print – USB
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 year in limited warranty<br />and warranty with InstantExchange Program in additional warranty</p> |
| Maximum Photo Print Speed | 70 Second |
| Number Of Input/Multipurpose | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 60 Sheets |
| USB | Yes |
| Borderless Printing | Yes |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 4 |
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 7.7 |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Product Color | White |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Ink/Toner Series | Canon CLI |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Ink Color | Black |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.9" |
| Width | 8.5" |
| Depth | 16.8" |
| Media Type | Photo Paper Plus Glossy II |
| Brand Name | Canon |
| Operating System Supported | <p>Windows: Windows <sup>®, </sup> 10, Windows 8.1, Windows 7 SP1<br /><br />Mac: Mac OS <sup>®, </sup> X v10.10.5 – macOS v10.12 (Sierra)</p> |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | TS202 |
| Product Name | TS202 Inkjet Printer |
| Product Line | PIXMA |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | TS202 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | With a simple, compact design, this PIXMA Inkjet Printer is the perfect addition to your home office. Quickly refill paper with the rear input tray that holds up to 60 sheets of plain paper, 20 sheets of 4" x 6" or 10 sheets of 5" x7" photo paper. Print borderless, 4" x 6" photos in approximately 70 seconds. Maximum print speed is 7.7 ipm in black and 4 ipm in color with a resolution up to 4800 x 1200 dpi. Printer features borderless, document, photo and single-sided printing. Use plain or glossy paper to print. Connect your OS compatible device using the USB when printing. To save energy, auto power turns on when you need it and off when you don't. Quiet mode reduces printer noise to prevent disturbances. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1076201055.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Media Size | 8" x 10" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Recommended Use | Photo Print |
| Package Contents | <ul> <li>PIXMA TS202 Inkjet Printer</li> <li>Setup CD-ROM</li> <li>Full Set of Ink Cartridges (PG-243/CL-244)</li> <li>Power Cord</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 6.4 lb |











