Canon Pixma Tr4720 Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – White
Login to View Prices
Canon PIXMA TR4720 Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – White – Copier/Fax/Printer/Scanner – 4800 x 1200 dpi Print – Automatic Duplex Print – Color Scanner – 600 dpi Optical Scan – Color Fax – Wireless LAN – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Color |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 4.4 |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 8.8 |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Product Color | White |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.5" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 11.7" |
| Media Type | Plain Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Series | TR |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | TR4720 |
| Product Name | PIXMA TR4720 Wireless All-in-One Printer |
| Product Line | PIXMA |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Input Tray 100 Sheet Capacity |
| Manufacturer Part Number | TR4720WH |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>For all your work or home printing needs, the PIXMA TR4720 Wireless All-in-One Printer has you covered. Print, copy, scan and fax from the same printer using a variety of connectivity options. Printer is compatible with Canon apps to print, scan and more from your PC or mobile devices. Easily navigate settings using LCD. Printer features include 100-sheet capacity paper tray, auto document feeder to scan multiple documents, two-sided printing and more. Print vivid text and images in resolutions up to 4800 x 1200 dpi. Hybrid ink system produces shape, black text and colorful images. Documents print as fast as 8.8 ipm in black and up to 4.4 ipm in color. Make up to 99 copies for a variety of document sizes including letter-size and legal-size. Scanner uses ADF and features the document removal reminder and wireless scanning for efficient use. Maximum scanning resolution is 600 x 1200 dpi. Fax memory holds up to 50 pages. Modem speed faxes up to 33.6 kbps.</p> |
| Media Size | Legal |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Recommended Use | Plain Paper Print |


















