Canon Pixma G5020 Desktop Wireless Inkjet Printer – Color
Login to View Prices
Canon PIXMA G5020 Desktop Wireless Inkjet Printer – Color – Ink Tank System – 4800 x 1200 dpi Print – 350 Sheets Input – Ethernet – Wireless LAN – Wireless PictBridge, Mopria, Canon PRINT Business, Google Cloud Print, Canon Mobile Printing, Apple AirPrint – 5000 Pages Duty Cycle – Photo Print – Fast Ethernet – USB
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Printer |
| Additional Warranty Informati | With Instant Exchange Program |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Number Of Input/Multipurpose | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 350 Sheets |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| USB | Yes |
| Borderless Printing | Yes |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 6.8 |
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 13 |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Energy Star | Yes |
| Product Color | White |
| Ink Tank System | Yes |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Ink/Toner Series | Canon GI |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Ink Color | Black |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.6" |
| Width | 15.9" |
| Depth | 14.6" |
| Media Type | Recycled Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Canon |
| Operating System Supported | <b>Windows:</b><br /> <ul> <li>Windows®, 10</li> <li>Windows 8.1</li> <li>Windows 7 SP1</li> </ul> <b>Mac:</b><br /> <ul> <li>Mac OS®, X v10.10.5 – macOS v10.14 (Mojave)</li> </ul> <b>Mobile Operating Systems:</b><br /> <ul> <li>iOS®, Android&trade, </li> <li>Windows 10</li> <li>Mobile, </li> <li>Fire OS (Amazon Fire) devices2</li> </ul> |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | G5020 |
| Product Name | PIXMA G5020 Wireless MegaTank Single Function Printer |
| Product Line | PIXMA |
| Manufacturer Part Number | G5020 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | PIXMA Wireless MegaTank Printer is fitted with refillable ink tanks to handle large jobs. Print up to 6, 000 pages in black or 7, 700 pages in color to produce crisp blacks and rich colors with a high page yield. Estimated print speed is approximately 13 ipm in black and 6.8 ipm in color with a print resolution up to 4800 x 1200 dpi. Use GI-20 Pigment-Based Black Ink Bottles and GI-20 Dye-Based Color Ink Bottles for vivid color. Printer is compatible with a variety of paper sizes and types including glossy, semi-gloss and matte photo paper. Front input tray has a 250-sheet capacity. Rear input tray holds up to 100 sheets of plain paper. Auto document feeder maximizes productivity for quick, double-sided printing. Use the simple button panel and LCD for an effortless experience. Connect to Wi-Fi or Ethernet to print in minutes using your compatible device and Apple AirPrint or Mopria Print Service. Energy-efficient printer is Energy Star certified. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1076201034.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Duty Cycle | 5000 |
| Recommended Use | Photo Print |
| Package Contents | <ul> <li>PIXMA G5020 Wireless MegaTank Single Function Printer</li> <li>4" x 6" Photo Paper Sample Pack (3 Sheets GP-701)</li> <li>Setup CD</li> <li>Manual and Other Documentation</li> <li>Full Set of Ink Bottles (PGBK, C, M, Y) + 2 Bonus Black (PGBK) Ink Bottles</li> <li>Black Print Head</li> <li>Color Print Head</li> <li>Power Cord</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Software Included | <b>Windows/Mac:</b><br /> <ul> <li>PIXMA G5020 Wireless MegaTank Single Function Printer Driver</li> <li>Easy-PhotoPrint Editor Software</li> <li>PosterArtist Lite Software (Windows Only)</li> <li>Master Setup</li> <li>My Printer (Windows Only)</li> <li>Network Tool</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 14.3 lb |



















