Canon Pixma G3260 Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – White
Login to View Prices
Canon PIXMA G3260 Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – White – Copier/Printer/Scanner – 4800 x 1200 dpi Print – Color Flatbed Scanner – 600 dpi Optical Scan – Wireless LAN – Apple AirPrint, Mopria, Canon PRINT Application, Canon Print Service Plug-in, PIXMA Cloud Link, Easy-PhotoPrint Editor Software/App – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Additional Warranty Informati | Warranty with Instant Exchange Program |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Maximum Document Enlargement | 0400-01-01T05:50:36.000Z |
| Maximum Document Reduction | 25% |
| Standard Input Media Capacity | 100 sheets |
| USB | Yes |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 6 |
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 10.8 |
| Wireless Print Technology | Easy-PhotoPrint Editor Software/App |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Energy Star | Yes |
| Product Color | White |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Ink/Toner Series | Canon GI |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Ink Color | Yellow |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.6" |
| Width | 17.6" |
| Depth | 13" |
| Media Type | Greeting Card |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Canon |
| Operating System Supported | <b>Windows:</b><br /> <ul> <li>Windows®, 10</li> <li>Windows 8.1</li> <li>Windows 7 SP1</li> </ul> <b>Mac:</b><br /> <ul> <li>Mac OS®, X v10.12.6 – macOS v10.15 (Catalina)</li> </ul> <b>Mobile Operating Systems:</b><br /> <ul> <li>iOS®, </li> <li>Android&trade, </li> <li>Windows 10 Mobile</li> <li>Fire OS (Amazon Fire) devices</li> </ul> |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | G3260 |
| Product Name | PIXMA G3260 Wireless MegaTank All-In-One Printer |
| Product Line | PIXMA |
| Scanner Type | Flatbed |
| Media Handling | 1 x Input Tray – 100 Sheet Capacity |
| Manufacturer Part Number | G3260 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | PIXMA MegaTank All-In-One Wireless Printer is fitted with refillable ink tanks and enough ink to do the work of 30 conventional ink cartridge sets. Print up to 6, 000 pages in black or 7, 700 pages in color to produce crisp blacks and rich colors with a high page yield. Estimated print speed is approximately 9.1 ipm in black and 5 ipm in color with a print resolution up to 4800 x 1200 dpi. Printer is compatible with a variety of paper sizes and types including glossy, semi-gloss and matte photo paper for borderless photo printing. Rear input tray holds up to 100 sheets of plain paper. Print and copy photos, business cards and labels. Copy up to 99 pages for optimal use. Scan documents, photos and more with a maximum optical resolution up to 600 x 1200 dpi. Effortlessly scan with the contact image sensor. Connect devices using high-speed USB or Wi-Fi. Select options using the two-line LCD. Energy-efficient printer is Energy Star certified. |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>PIXMA G3260 Wireless MegaTank 3-In-1 Printer</li> <li>Set of Ink Bottles (GI-21: PGBK, C, M, Y)</li> <li>2 x Bonus Black Ink Bottles</li> <li>Documentation</li> <li>Power Cord</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Software Included | <b>Windows/Mac:</b><br /> <ul> <li>PIXMA G3260 Driver</li> <li>Easy-PhotoPrint Editor Software</li> <li>PosterArtist Lite Software</li> </ul> <p></p> |
| Weight (Approximate) | 14.1 lb |



















