Canon MP27DII Print Calculator – Dual Color Print – Dot Matrix – 4.8 lps – Heavy Duty, Extra Large Display, Auto Power Off, Clock, Calendar, Sign Change, Item Count – 12 Digits – Fluorescent – AC Supply Powered – 3″ x 8.9″ x 13″ – Beige – 1 Each
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Printing Calculator |
| Additional Warranty Informati | <p>Limited 1 year warranty</p> |
| Display Screen Type | Fluorescent |
| Operations/Functionality | <ul><li>Add Mode 0, 2, 3, 4, 6</li><li>Floating</li><li>Decimal Point Position</li><li>Time Calculation</li><li>Average</li><li>One-touch Tax Calculation</li><li>Cost/Sell/Margin Calculation</li><li>Memory</li><li>Grand Total</li><li>Round-Up/Off/Down</li></ul> |
| Number Of Printing Digits | 12 |
| Dual Color Print | Yes |
| Number Of Display Digits | 12 |
| Product Color | Beige |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Width | 8.9" |
| Depth | 13" |
| Buttons & Keys | <ul><li>Shift</li><li>Zero</li></ul> |
| Brand Name | Canon |
| Calculator Features | Item Count |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Name | MP27DII Print Calculator |
| Print Speed | 4.8 lps |
| Print Technology | Dot Matrix |
| Manufacturer Part Number | MP27DII |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>12-digit heavy-duty printing calculator features an extra-large, fluorescent tube display and a high-speed, two-color ribbon printing. Print 4.8 lines per second with positive numbers in black and negative numbers in red. Plain paper roll is 2-1/4" (57mm) wide. Quick reference guide briefs you on main functions or address book information. Functions include time calculation, average, one-touch tax calculation, clock/calendar, cost/sell/margin calculation, sign change, item count, memory, grand total, round-up/off/down, shift key, and 0, 00, 000 keys. Decimal point positions include add mode, 2, 3, 4, 6, and floating. Calculator runs on AC power and shuts off automatically after seven minutes.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 4 lb |








