Canon MAXIFY iB4120 Desktop Inkjet Printer – Color – 600 x 1200 dpi Print – Automatic Duplex Print – 500 Sheets Input – Ethernet – Wireless LAN – Mopria – 30000 Pages Duty Cycle – Plain Paper Print – Ethernet – USB
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1-Year limited warranty with Instant Exchange program</p> |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Number Of Input/Multipurpose | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 500 Sheets |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| USB | Yes |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 250 to 2000 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 1200 |
| Country Of Origin | Thailand |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.5" |
| Width | 18.1" |
| Depth | 18.3" |
| Media Type | Label |
| Brand Name | Canon |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | iB4120 |
| Product Name | Maxify iB4120 Inkjet Printer |
| Product Line | MAXIFY |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 2 x Cassette – 250 Sheet Capacity |
| Manufacturer Part Number | IB4120 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Tailored to the small office printing needs of up to nine users, this wireless printer with a full-dot LCD is fast and smart so you can focus on growing your business. With Quick First Print, you're ready to print in as little as 6 seconds from power on to reduce downtime. MAXIFY ink tanks deliver a high page yield from one set of XL ink tanks, and the Dual Resistant High Density (DRHD) ink system produces laser sharp text that is resistant to smudges and highlighters. Built-in Wi-Fi and full compatibility with the Canon PRINT app allow you to quickly share and print information directly from your tablet and smartphone via select Cloud services. Plus, you can scan items directly to your mobile device. Small office printer provides fast print speeds up to 24 black/white images per minute and 15.5 color images per minute. Printer also offers up to a 600 x 1200 dpi, automatic two-sided printing, 500-sheet paper capacity and more.</p> |
| Media Size | 8" x 10" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 30000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>Maxify iB4120 Inkjet Printer</li> <li>Setup CD-ROM</li> <li>Full Set of PGI-2200 Inks (C, M, Y, BK)</li> <li>Power Cord</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 21.2 lb |












