Canon Maxify Gx5020 Desktop Wireless Inkjet Printer – Color
Login to View Prices
Canon MAXIFY GX5020 Desktop Wireless Inkjet Printer – Color – Ink Tank System – 600 x 1200 dpi Print – Automatic Duplex Print – 350 Sheets Input – Ethernet – Wireless LAN – Canon PRINT App, Apple AirPrint, Mopria Print Service, Canon Mobile Printing, Easy-PhotoPrint Editor App, PIXMA Cloud Link, Canon Creative Park App – 45000 Pages Duty Cycle – Plain Paper Print – Fast Ethernet – USB
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Printer |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Number Of Input/Multipurpose | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 350 Sheets |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| USB | Yes |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 15.5 |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 24 |
| Wireless Print Technology | Canon Creative Park App |
| Print Color Capability | Color |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Energy Star | Yes |
| Product Color | White |
| Ink Tank System | Yes |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 1200 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 9.4" |
| Width | 16.4" |
| Depth | 15.8" |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Canon |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | GX5020 |
| Product Name | MAXIFY GX5020 Wireless Small Office Printer |
| Product Line | MAXIFY |
| Duplex Printing | Automatic |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | GX5020 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>With high versatility and dependability, the MAXIFY GX5020 Wireless Small Office Printer is built for business at the office or at home. Choose from a built-in Ethernet connect for Wired Lan Support, Hi-Speed USB, mobile printing and Easy Wi-Fi setup with Wireless Connect (without need for a computer). Maximize productivity and minimize costs with a single set of high-yield inks that are easy to refill using keyed nozzles made to only fit the correct ink tank. Two-line LCD allows simple user interface. Get the job done quickly with print speeds of up to 24 ipm black and 15.5 ipm color. Print sharp text on a wide variety of media types and sizes up to 8.5" x 47". Printer holds up to 350 sheets of plain paper thanks to a 250-sheet bottom cassette and 100-sheet rear tray. Reduce your paper usage with automatic double-sided printing for letter-size document. Compact printer is designed small to fit your work space and the way you work.</p> |
| Media Size | Letter – 8.50" x 11" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 45000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>MAXIFY GX5020 Wireless Small Office Printer</li> <li>Set of Ink Bottles (GI-26: BK, C, M, Y)</li> <li>Documentation</li> <li>Power Cord</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 19.8 lb |















