Canon imageFORMULA DR-G2090 Sheetfed Scanner – 600 dpi Optical
Login to View Prices
The Canon imageFORMULA DR-G2090 production document scanner with USB-only connectivity provides a high-performance, reliable, and flexible scanning solution, recommended for non-networked environments where Ethernet connectivity is not required.
Wide Variety of Applications
- Mission-critical scanning
- Centralized production scanning
- Process high volume of documents
- Ideal for back-file conversion
High Performance
- Scans up to 90 pages per minute
- Single-pass duplex scanning
- Scans both sides of a document at the same time
- 300 sheet Automatic Document Feeder
- Dedicated, onboard image processing chip
- Helps to maintain rated speeds
- USB 3.1
Reliable and Flexible
- Can handle a variety of document types
- Business card to ledger sized
- Long documents
- Thick or thin documents
- Double-Feed detection / prevention
- Ultrasonic detection
- By length detection
- Rapid recovery system
- Staple detection
- Durable, solid-body design
- Heavy-duty feed and eject trays
Efficient, Smooth Operation
- Control panel
- User-programmable job buttons
- Select scanner settings
- Motorized paper-feed tray
- Adjusts to the height of the batch
- Flexible paper feed and output guides
Environment In Mind
- Meets ENERGY STAR guidelines
- EU RoHS Compliant
- EU WEEE Compliant
- EPEAT Gold rated
Customer Care
- 90-day warranty included – On-Site Service
- Optional eCarePAK extended warranty available
- Sheetfed scanner is a good choice for scanning large documents
- Has a color depth of 24-bit
Additional information
| Weight | 55.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.40 × 18.90 × 12.40 in |
| Product Line | imageFORMULA |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| Media Size | Custom Size – 12" x 17",A3 – 11.69" x 16.54" |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Scanning Modes | Duplex |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Duplex Scanning | Yes |
| Scan Color | Color,Grayscale,Monochrome |
| USB | Yes |
| Maximum Color Scan Speed (p | 90 |
| Maximum Mono Scan Speed (ip | 180 |
| Product Series | DR-G2 |
| Package Contents | <ul> <li>imageFORMULA DR-G2090 USB Production Document Scanner</li> <li>USB Cable</li> <li>Power Cable</li> <li>Setup DVD</li> <li>Warranty Card</li> <li>Cleaning Cloth</li> <li>Reference Guide</li> <li>Packing Materials</li> </ul> |
| Product Model | DR-G2090 |
| ADF Capacity | 300 Sheets |
| Maximum Mono Scan Speed (pp | 90 |
| Maximum Color Scan Speed (i | 180 |
| Color Depth | 24-bit |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Country of Origin | Japan |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Energy Star | Yes |
| Operating System Supported | Windows |
| Media Type | Business Card,Thick Paper,Thin Paper,Plain Paper |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | 3151C002 |
| Brand | Canon |
















Reviews
There are no reviews yet.