Canon Imageclass Mf656cdw Wireless Laser Multifunction Printer – Color – White
Login to View Prices
Canon imageCLASS MF656Cdw Wireless Laser Multifunction Printer – Color – White – Copier/Fax/Printer/Scanner – 22 ppm Mono/22 ppm Color Print – 1200 x 1200 dpi Print – Automatic Duplex Print – Color Flatbed Scanner – 600 x 600 dpi Optical Scan – Gigabit Ethernet Ethernet – Wireless LAN – Canon PRINT Business, Apple AirPrint, Mopria Print Service – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 22 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 22 |
| Wireless Print Technology | Mopria Print Service |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 150 to 2500 |
| Image Formats Supported | TIFF |
| Product Color | White |
| Supported Network Protocols | IPv6 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Ink Color | Black |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 16.3" |
| Width | 17.8" |
| Depth | 18.2" |
| Media Type | Plain Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Canon |
| Operating System Supported | <ul> <li>Apple Mac OS X (10.11 or later)</li> </ul> <b>Microsoft:</b> <ul> <li>Windows 11 / 10 / 8.1 /</li> <li>Windows Server 2012 / 2012 R2 / 2016 / 2019 / 2022</li> </ul> |
| Fax Type | Flatbed |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | MF656Cdw |
| Product Name | imageCLASS MF656Cdw Laser Multifunction Printer |
| Product Line | imageCLASS |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1-Sheet Manual Feed Slot |
| First Print Speed | 10.3 Second Monochrome |
| Manufacturer Part Number | 5158C002 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Conveniently print, copy, scan and fax using this compact, Color imageClass MF656Cdw All-in-One Wireless Laser Printer. It prints letter-size documents as fast as 22 ppm. Printer features a 50-sheet automatic document feeder (ADF), 250-sheet input tray and a one-sheet, manual feed slot. Print and copy in resolutions up to 1200 x 1200 dpi and scan up to 600 x 600 dpi. Printer includes automatic, two-sided printing and one-pass, two-sided scanning to increase efficiency. Included toner prints a maximum of 1, 350 in black/white and 1, 250 in color using Canon Genuine Toner Cartridge 067. Easily set up a wireless connection in four simple steps and print on-the-go with your mobile device using the Canon Print Business app, AirPrint and Mopria. Quickly navigate printer options with the 5", color, touch-screen LCD. Connect with high-speed 2.0 USB, Ethernet, Wi-Fi or Wi-Fi Direct Connection. |
| Media Size | 8.50" x 14" |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>imageCLASS MF656Cdw Laser Multifunction Printer</li> <li>Cartridge 067 CMY: Starter 680 Yield / Black, Standard: 1, 350 Yield</li> <li>Fax Cord</li> <li>Power Cord</li> <li>Documentation</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 48.5 lb |
















