Canon Imageclass Mf269dw Vp Ii Wireless Laser Multifunction Printer – Monochrome – Black
Login to View Prices
Canon imageCLASS MF269dw VP II Wireless Laser Multifunction Printer – Monochrome – Black – Copier/Fax/Printer/Scanner – 30 ppm Mono Print – 600 dpi Print – Automatic Duplex Print – Flatbed Scanner – 600 dpi Optical Scan – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Touchscreen | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 30 |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Energy Star | Yes |
| Product Color | Black |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Country Of Origin | Slovakia |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 15" |
| Width | 15.4" |
| Depth | 16" |
| Media Type | Plain Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Canon |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | MF269dw VP II |
| Product Name | imageCLASS MF269dw VP II All-in-One Printer |
| Product Line | imageCLASS |
| Scanner Type | Flatbed |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Automatic Document Feeder – 50 Sheet Capacity |
| Manufacturer Part Number | 5938C001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wirelessly connect and print up to 30 ppm (black/white) for fast monochrome printing with this imageCLASS VP II All-in-One Wireless Printer. It comes with two high-yield toners, producing up to 8, 200 pages. Print, scan, copy and fax from the same device for optimal convenience. Printer features a 250-sheet input tray, one-sheet multipurpose tray, 50-sheet, two-sided automatic document feeder (ADF), and automatic, two-sided printing. Print, scan and copy in up to 600 x 600 dpi resolution. Easily navigate options with the six-line, adjustable touch screen. Connect to a wireless network to set up your printer in four simple steps. Compact design is perfect for office use. Printer is Energy Star certified and EPEAT Silver rated as environmentally conscious.</p> |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>imageCLASS MF269dw VP II All-in-One Printer</li> <li>2 x High Capacity Toners</li> </ul> |















