Canon Faxphone L190 Laser Multifunction Printer – Monochrome – White

Login to View Prices
Canon FAXPHONE L190 Laser Multifunction Printer – Monochrome – White – Copier/Fax/Printer – 26 ppm Mono Print – 1200 x 600 dpi Print – Automatic Duplex Print – Up to 10000 Pages Monthly – 250 sheets Input – Monochrome Fax – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 year</p> |
| Environmental Certification | EPEAT Bronze |
| Maximum Print Size | Legal – 8.50" x 14.02" |
| Copy Color | Monochrome |
| Fax Color | Monochrome |
| Display Screen Type | LCD |
| Number Of Input/Multipurpose | 1 |
| Number Of Input Trays Support | 1 |
| Maximum Document Enlargement | 0400-01-01T05:50:36.000Z |
| Maximum Document Reduction | 25% |
| Fax Memory Capacity | 512 pages |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 250 sheets |
| USB | Yes |
| Operating Power Consumption | 520 W |
| Standby Power Consumption | 4.50 W |
| Maximum Power Consumption | 1110 W |
| Handset Connectivity | Corded |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 26 |
| Maximum Mono Copy Speed (cpm) | 26 |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Energy Star | Yes |
| Product Color | White |
| Maximum Fax Resolution (dpi) | 200 x 400 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 600 |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Country Of Origin | South Korea |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Number Of Colors | 1 |
| Height | 14.1" |
| Width | 18.6" |
| Depth | 17.5" |
| Media Type | Envelope |
| Brand Name | Canon |
| Form Factor | Desktop |
| Language Emulation | UFRII-LT |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | L190 |
| Product Name | FAXPHONE L190 Laser Fax/Printer/ Copier |
| Product Line | FAXPHONE |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Duplex Automatic Document Feeder – 50 Sheet Capacity |
| Fax Compliant | Super G3 |
| Modem Speed | 33.60 kbit/s |
| Manufacturer Part Number | 6356B002 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed for small offices, this compact laser fax machine delivers on speed and quality. The FaxPhone L190 incorporates the latest fax capabilities as well as a fast laser print engine and two-sided faxing, printing and copying capabilities. To make your worklife more efficient, features include Super G3 fax technology, Fax Forwarding, Error Correction and Remote Reception. Enhance productivity by printing and copying at speeds of up to 26 pages per minute. The first print is out less than 6 seconds. Duplex Automatic Document Feeder allows you to fax, print, and copy two-sided documents helping you to reduce the amount of paper you use. For a comprehensive address book, the L190 is equipped with 40 one-touch speed dials and 200 coded dials. In Energy Saver Mode, the L190 uses only 1.3 watts of energy and meets Energy Star guidelines, helping you save money on energy costs. Printer also features a 512-page memory, 25 to 400 percent copy scaling and 250-sheet input tray.</p> |
| Number Of Copies | 99 |
| Media Size | Monarch Envelope |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | Mac |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 10000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul><li>FAXPHONE L190 Fax Machine</li><li>1 x Black Starter Cartridge</li><li>Setup Instructions</li><li>Power Cord</li><li>Telephone Cable</li><li>Telephone Handset</li><li>Registration Card</li><li>Manuals</li><li>Software CD</li><li>Warranty Card</li></ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Standard Memory | 128 MB |
| Transmission Speed | 3 sec/page |
| Weight (Approximate) | 30 lb |









