Canon Faxphone L100 Laser Multifunction Printer – Monochrome – White
Login to View Prices
Canon FAXPHONE L100 Laser Multifunction Printer – Monochrome – White – Copier/Fax/Printer/Telephone – 19 ppm Mono Print – 1200 x 600 dpi Print – Up to 8000 Pages Monthly – 150 sheets Input – Monochrome Fax – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 year</p> |
| Maximum Print Size | Legal – 8.50" x 14.02" |
| Copy Color | Monochrome |
| Fax Color | Monochrome |
| Display Screen Type | LCD |
| Number Of Input/Multipurpose | 1 |
| Number Of Input Trays Support | 1 |
| Maximum Document Enlargement | 0200-01-01T05:50:36.000Z |
| Maximum Document Reduction | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Fax Memory Capacity | 512 pages |
| Standard Input Media Capacity | 150 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 150 sheets |
| USB | Yes |
| Operating Power Consumption | 410 W |
| Standby Power Consumption | 10 W |
| Handset Connectivity | Corded |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 19 |
| Maximum Mono Copy Speed (cpm) | 12 |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Energy Star | Yes |
| Product Color | White |
| Maximum Fax Resolution (dpi) | 200 x 400 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 600 |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Country Of Origin | South Korea |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Number Of Colors | 1 |
| Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Width | 14.7" |
| Depth | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Media Type | Envelope |
| Brand Name | Canon |
| Fax Type | Sheetfed |
| Form Factor | Desktop |
| Language Emulation | UFRII-LT |
| Copier Type | Sheetfed |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | L100 |
| Product Name | L100 Faxphone Fax Machine |
| Product Line | FAXPHONE |
| Media Handling | 1 x Output Bin – 100 Sheet Capacity |
| Fax Compliant | Super G3 |
| Modem Speed | 33.60 kbit/s |
| First Print Speed | 8 Second Monochrome |
| Manufacturer Part Number | 5258B001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Fax machine consolidates a laser fax machine, laser printer and digital copier into one durable machine that delivers a quality laser performance. The cost-effective Faxphone L100 offers a 19-page-per-minute laser print engine, 30-sheet automatic document feeder, Super G3 fax technology (33.6Kbps), telephone handset and large, 512-page fax memory. The 30 one-touch speed dials and 100 coded dials provide a comprehensive address book. Print 19 black/white pages per minute with up to 500 x 400 dpi (1200 x 600 dpi quality). Quick first print arrives in just 8 seconds. Maximum print size is legal-size. The intelligent Energy Saver Mode reduces your power consumption to approximately 1.4 watts of energy to meet Energy Star guidelines, helping you save money on energy costs. Fax machine also offers a 64MB memory, 150-sheet input tray, copy scaling from 50 to 200 percent, standard interface of USB Device 2.0 Hi-Speed, and Single Cartridge System for easy supply replenishment.</p> |
| Number Of Copies | 99 |
| Media Size | C5 Envelope – 6.38" x 9.02" |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Telephone |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | Mac |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 8000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul><li>FAXPHONE L100 Fax Machines</li><li>Power Cord</li><li>Telephone Cable</li><li>Telephone Handset</li><li>Registration Card</li><li>1 x Black Starter Toner Cartridge</li><li>Manuals</li><li>Software CD</li><li>Warranty Card</li></ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Standard Memory | 64 MB |
| Transmission Speed | 3 sec/page |
| Weight (Approximate) | 18.1 lb |
Canon Faxphone L100 Laser Multifunction Printer – Monochrome – White
Login to View Prices
Canon FAXPHONE L100 Laser Multifunction Printer – Monochrome – White – Copier/Fax/Printer/Telephone – 19 ppm Mono Print – 1200 x 600 dpi Print – Up to 8000 Pages Monthly – 150 sheets Input – Monochrome Fax – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 year</p> |
| Maximum Print Size | Legal – 8.50" x 14.02" |
| Copy Color | Monochrome |
| Fax Color | Monochrome |
| Display Screen Type | LCD |
| Number Of Input/Multipurpose | 1 |
| Number Of Input Trays Support | 1 |
| Maximum Document Enlargement | 0200-01-01T05:50:36.000Z |
| Maximum Document Reduction | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Fax Memory Capacity | 512 pages |
| Standard Input Media Capacity | 150 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 150 sheets |
| USB | Yes |
| Operating Power Consumption | 410 W |
| Standby Power Consumption | 10 W |
| Handset Connectivity | Corded |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 19 |
| Maximum Mono Copy Speed (cpm) | 12 |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Energy Star | Yes |
| Product Color | White |
| Maximum Fax Resolution (dpi) | 200 x 400 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 600 |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Country Of Origin | South Korea |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Number Of Colors | 1 |
| Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Width | 14.7" |
| Depth | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Media Type | Envelope |
| Brand Name | Canon |
| Fax Type | Sheetfed |
| Form Factor | Desktop |
| Language Emulation | UFRII-LT |
| Copier Type | Sheetfed |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | L100 |
| Product Name | L100 Faxphone Fax Machine |
| Product Line | FAXPHONE |
| Media Handling | 1 x Output Bin – 100 Sheet Capacity |
| Fax Compliant | Super G3 |
| Modem Speed | 33.60 kbit/s |
| First Print Speed | 8 Second Monochrome |
| Manufacturer Part Number | 5258B001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Fax machine consolidates a laser fax machine, laser printer and digital copier into one durable machine that delivers a quality laser performance. The cost-effective Faxphone L100 offers a 19-page-per-minute laser print engine, 30-sheet automatic document feeder, Super G3 fax technology (33.6Kbps), telephone handset and large, 512-page fax memory. The 30 one-touch speed dials and 100 coded dials provide a comprehensive address book. Print 19 black/white pages per minute with up to 500 x 400 dpi (1200 x 600 dpi quality). Quick first print arrives in just 8 seconds. Maximum print size is legal-size. The intelligent Energy Saver Mode reduces your power consumption to approximately 1.4 watts of energy to meet Energy Star guidelines, helping you save money on energy costs. Fax machine also offers a 64MB memory, 150-sheet input tray, copy scaling from 50 to 200 percent, standard interface of USB Device 2.0 Hi-Speed, and Single Cartridge System for easy supply replenishment.</p> |
| Number Of Copies | 99 |
| Media Size | C5 Envelope – 6.38" x 9.02" |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Telephone |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | Mac |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 8000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul><li>FAXPHONE L100 Fax Machines</li><li>Power Cord</li><li>Telephone Cable</li><li>Telephone Handset</li><li>Registration Card</li><li>1 x Black Starter Toner Cartridge</li><li>Manuals</li><li>Software CD</li><li>Warranty Card</li></ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Standard Memory | 64 MB |
| Transmission Speed | 3 sec/page |
| Weight (Approximate) | 18.1 lb |











