Canmeleon Aggregate Panel Receptacles, Side-Open, 38 gal, Polyethylene, Tan
Login to View Prices
Out of stock
Canmeleon Outdoor/Indoor Aggregate Panel Trash Can features natural stone panels to help enhance outdoor areas while keeping them clean and litter free. Molded from high-density polyethylene with UV inhibitors, this attractive waste container performs in both indoor and outdoor conditions. Ribbed telescoping base opening securely holds liner bag in place and tucks under lid to avoid overhanging or unsightly bags. Recessed bottom offers easy maintenance. Constructed with natural stone, attractive aggregate panels feature a clear coating to make them feel smoother and keep them adhered to the panels. For weather resistance or to prevent vandalism, bottom of receptacle can be fastened to the pavement or weighted with sand or paving bricks. ideal for use on outdoor patios, meeting spaces, cafés, hotels, recreational and picnic areas, corporate and college campuses, boardwalks, malls, tourist attractions and other high traffic outdoor locations.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 43.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.25 × 20.75 × 20.75 in |
| Width | 18.25" |
| Shape | Square |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Indoor/Outdoor All-Purpose Waste Bins |
| Depth | 18.25" |
| Height | 39.25" |
| Opening Type | Open Side |
| Lid Type | Hood with Open Side |
| Opening Size | 13" x 6" |
| Waste Receptacle Type | Indoor/Outdoor All-Purpose Waste Bin |
| Application | Indoor/Outdoor All-Purpose Waste Disposal |
| Finish | Textured with Aggregate Panels |
| Special Features | Side Opening Style—Four 13" x 6" disposal openings let you discard waste without touching the lid, which may help reduce the spread of germs. |
| Material(s) | Polyethylene |
| Color Family | Beige |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Color(s) | Tan |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073555947267 |
| MPN | 9472TN |
| Brand | Safco® |











Reviews
There are no reviews yet.