Can Liners, 56 gal, 16 mic, 43″ x 48″, Natural, 20 Bags/Roll, 10 Rolls/Carton
Login to View Prices
High-density can liners keep office waste contained. Star-seal bottom ensures even weight distribution and provides added leak resistance. Low-count coreless rolls deliver easy, one-at-a-time dispensing while making storage simple.
Additional information
| Weight | 18.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.94 × 11.94 × 5.94 in |
| Waste Bag Material(s) | High-Density Polyethylene (HDPE) |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | Clear |
| Global Product Type | HDPE Waste Can Liners |
| Waste Bag Thickness | 16 mic |
| Waste Bag Closure Type | Open-Face |
| Scent Indicator | No |
| Bottom Seal | Star |
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Maximum Volume Range | 51 to 60 gal |
| Ship Class Code | B |
| Color(s) | Natural |
| Flat Pack/Roll | Roll |
| Width | 43" |
| Maximum Volume Capacity | 56 gal |
| Height | 48" |
| Grade | Heavy-Duty |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 041215252228 |
| MPN | 1506991 |
| Brand | Ultra Plus® |












Reviews
There are no reviews yet.