Cambridge Wirebound Numbered Legal Pads – Letter

Login to View Prices
Cambridge Wirebound Numbered Legal Pads – Letter – 70 Sheets – Wire Bound – 20 lb Basis Weight – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 12.63″ x 8.5″ x 0.4″ – White Paper – Navy Cover – Numbered, Printed, Micro Perforated, Heavy Duty Cover, Stiff-back, Cardboard Back, Easy Tear, Durable, Heavyweight, Unpunched – 1 Each
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Skill Learning | Business |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Sheet Standard | Letter |
| Cover Color | Navy |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Number Of Sheets | 70 |
| Binding Location | Top |
| Binder Material | Copper |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Wire Bound |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 12.63" |
| Width | 8.5" |
| Depth | 0.4" |
| Brand Name | Cambridge |
| Features | Unpunched |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | Wirebound Numbered Legal Pads – Letter |
| Manufacturer Part Number | 59006 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Topbound notebook features preprinted numbers for an easy way to keep track of lists. Legal-ruled white paper is perforated for easy, clean removal. Special areas for your name, subject topic and project offer a better way to stay organized. Heavy-duty cover and cardboard back are stiff and durable for long-lasting use. Wirebound notebook contains 70 sheets of white paper.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.14 lb |









