C2G CAT 5e Keystone Connector – 1 Pack – 1 x RJ-45 Network Female – Silver
Additional information
| Brand | C2G |
|---|---|
| Product Type | Network Connector |
| Environmental Certification | RoHS |
| 110 Block | Yes |
| Contact Plating | Gold |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | China |
| Certifications & Standards | <ul><li>TIA/EIA 568A/B</li><li>ISO/IEC 11801 Class E</li></ul> |
| Connector Type | RJ-45 Network – Female |
| Brand Name | C2G |
| Connector Details | 1 x RJ-45 Network Female |
| Manufacturer | C2G |
| Product Name | CAT 5e Keystone Connector |
| Manufacturer Part Number | 3786 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed for superior performance, this keystone jack will work with Cables To Go wall plates or any standard keystone and angled multimedia wall plate or patch panel. Each shielded keystone jack includes 110-type IDC straight-back termination with a 2-piece metal cover, and comes standard with 50 µ, inch gold plating on the jack contacts.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 0.64 oz |
C2G CAT 5e Keystone Connector – 1 Pack – 1 x RJ-45 Network Female – Silver
Additional information
| Brand | C2G |
|---|---|
| Product Type | Network Connector |
| Environmental Certification | RoHS |
| 110 Block | Yes |
| Contact Plating | Gold |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | China |
| Certifications & Standards | <ul><li>TIA/EIA 568A/B</li><li>ISO/IEC 11801 Class E</li></ul> |
| Connector Type | RJ-45 Network – Female |
| Brand Name | C2G |
| Connector Details | 1 x RJ-45 Network Female |
| Manufacturer | C2G |
| Product Name | CAT 5e Keystone Connector |
| Manufacturer Part Number | 3786 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed for superior performance, this keystone jack will work with Cables To Go wall plates or any standard keystone and angled multimedia wall plate or patch panel. Each shielded keystone jack includes 110-type IDC straight-back termination with a 2-piece metal cover, and comes standard with 50 µ, inch gold plating on the jack contacts.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 0.64 oz |
C2G CAT 5e Keystone Connector – 1 Pack – 1 x RJ-45 Network Female – Silver
Additional information
| Brand | C2G |
|---|---|
| Product Type | Network Connector |
| Environmental Certification | RoHS |
| 110 Block | Yes |
| Contact Plating | Gold |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | China |
| Certifications & Standards | <ul><li>TIA/EIA 568A/B</li><li>ISO/IEC 11801 Class E</li></ul> |
| Connector Type | RJ-45 Network – Female |
| Brand Name | C2G |
| Connector Details | 1 x RJ-45 Network Female |
| Manufacturer | C2G |
| Product Name | CAT 5e Keystone Connector |
| Manufacturer Part Number | 3786 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed for superior performance, this keystone jack will work with Cables To Go wall plates or any standard keystone and angled multimedia wall plate or patch panel. Each shielded keystone jack includes 110-type IDC straight-back termination with a 2-piece metal cover, and comes standard with 50 µ, inch gold plating on the jack contacts.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 0.64 oz |
C2G CAT 5e Keystone Connector – 1 Pack – 1 x RJ-45 Network Female – Silver
Additional information
| Brand | C2G |
|---|---|
| Product Type | Network Connector |
| Environmental Certification | RoHS |
| 110 Block | Yes |
| Contact Plating | Gold |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | China |
| Certifications & Standards | <ul><li>TIA/EIA 568A/B</li><li>ISO/IEC 11801 Class E</li></ul> |
| Connector Type | RJ-45 Network – Female |
| Brand Name | C2G |
| Connector Details | 1 x RJ-45 Network Female |
| Manufacturer | C2G |
| Product Name | CAT 5e Keystone Connector |
| Manufacturer Part Number | 3786 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed for superior performance, this keystone jack will work with Cables To Go wall plates or any standard keystone and angled multimedia wall plate or patch panel. Each shielded keystone jack includes 110-type IDC straight-back termination with a 2-piece metal cover, and comes standard with 50 µ, inch gold plating on the jack contacts.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 0.64 oz |










