C-Line Heavy Duty Document Sorter, Metal Tabs – 2-1/2 x 25-3/8, 1/EA, 30540
Additional information
| Brand | C-Line Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | File Sorter |
| Divider Color | Blue |
| Tab Material | Metal |
| Sheet Standard | Letter |
| Divider Material | Pressboard |
| Total Number Of Dividers | 31 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Tab Style | Printed |
| Tab Title | Sunday-Saturday |
| Printed Title Type | Character/Digit/Month/Weekday |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2.50" |
| Width | 25.50" |
| Brand Name | C-Line |
| Manufacturer | C-Line Products, Inc |
| Product Name | Heavy-duty Document Sorter |
| Manufacturer Part Number | 30540 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Sorter provides the quickest, easiest way to sort and file purchase orders, invoices, checks, letters and other office documents. Heavy-duty pressboard construction is durable and features insertable metal tabs and plastic windows. Includes five indexing systems on 31 letter-size dividers: alphabetical (A-Z), numerical (0-2, 000), monthly (January-December), dates (1-31), days of week (Sunday-Saturday).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |












