C-Line 13-Pocket Expanding File
- Brand: C-Line Products, Inc
- SKU: CLI58312
Login to View Prices
In stock
C-Line 13-Pocket Expanding File – Plaid Fashion Series, 1/EA, 58312
Additional information
| Brand | C-Line Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Expanding File |
| Additional Warranty Informati | <p>This product will be cheerfully replaced with one of equal value if defective in materials, manufacturing or packaging at time of purchase. Except for such replacement, this product is sold without warranty or liability even though defect, damage or loss is caused by negligence or other fault.</p> |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2002-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number Of Pockets | 13 |
| Product Material | Plaid |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2002-09-01T05:00:00.000Z |
| Width | 13 11/64" |
| Brand Name | C-Line |
| Features | Elastic Closure |
| Length | 13" |
| Manufacturer | C-Line Products, Inc |
| Product Name | 13-pocket Expanding File |
| Manufacturer Part Number | 58312 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>13-pocket, expanding folder keeps your letter-size files and documents secure and organized. Expandable design easily accommodates your growing files and projects. Preprinted tab inserts let you quickly refer to important sections. Archival-quality polypropylene material features stitched edges for enhanced durability and long-lasting use. Button and elastic closure ensures the flap stays closed while allowing easy access.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>13-Pocket Letter Size Expanding File, Plaid, 58312</li><li>12 x Write-on Tabs</li></ul> |
C-Line 13-Pocket Expanding File
- Brand: C-Line Products, Inc
- SKU: CLI58312
Login to View Prices
In stock
C-Line 13-Pocket Expanding File – Plaid Fashion Series, 1/EA, 58312
Additional information
| Brand | C-Line Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Expanding File |
| Additional Warranty Informati | <p>This product will be cheerfully replaced with one of equal value if defective in materials, manufacturing or packaging at time of purchase. Except for such replacement, this product is sold without warranty or liability even though defect, damage or loss is caused by negligence or other fault.</p> |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2002-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number Of Pockets | 13 |
| Product Material | Plaid |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2002-09-01T05:00:00.000Z |
| Width | 13 11/64" |
| Brand Name | C-Line |
| Features | Elastic Closure |
| Length | 13" |
| Manufacturer | C-Line Products, Inc |
| Product Name | 13-pocket Expanding File |
| Manufacturer Part Number | 58312 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>13-pocket, expanding folder keeps your letter-size files and documents secure and organized. Expandable design easily accommodates your growing files and projects. Preprinted tab inserts let you quickly refer to important sections. Archival-quality polypropylene material features stitched edges for enhanced durability and long-lasting use. Button and elastic closure ensures the flap stays closed while allowing easy access.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>13-Pocket Letter Size Expanding File, Plaid, 58312</li><li>12 x Write-on Tabs</li></ul> |
C-Line 13-Pocket Expanding File
- Brand: C-Line Products, Inc
- SKU: CLI58312
Login to View Prices
In stock
C-Line 13-Pocket Expanding File – Plaid Fashion Series, 1/EA, 58312
Additional information
| Brand | C-Line Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Expanding File |
| Additional Warranty Informati | <p>This product will be cheerfully replaced with one of equal value if defective in materials, manufacturing or packaging at time of purchase. Except for such replacement, this product is sold without warranty or liability even though defect, damage or loss is caused by negligence or other fault.</p> |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2002-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number Of Pockets | 13 |
| Product Material | Plaid |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2002-09-01T05:00:00.000Z |
| Width | 13 11/64" |
| Brand Name | C-Line |
| Features | Elastic Closure |
| Length | 13" |
| Manufacturer | C-Line Products, Inc |
| Product Name | 13-pocket Expanding File |
| Manufacturer Part Number | 58312 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>13-pocket, expanding folder keeps your letter-size files and documents secure and organized. Expandable design easily accommodates your growing files and projects. Preprinted tab inserts let you quickly refer to important sections. Archival-quality polypropylene material features stitched edges for enhanced durability and long-lasting use. Button and elastic closure ensures the flap stays closed while allowing easy access.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>13-Pocket Letter Size Expanding File, Plaid, 58312</li><li>12 x Write-on Tabs</li></ul> |









