Buyers Products Hitch Plate for Dodge®/RAM® 3500/4500/5500 – 1809037A
Login to View Prices
THE HITCH PLATE FROM BUYERS PRODUCTS FEATURES MULTIPLE PINTLE HOOK MOUNTING POSITIONS TWO FORGED D-RINGS AND A PRE-PUNCHED HOLE THAT FITS MOST TRAILER ELECTRICAL CONNECTORS. THE HITCH PLATE IS PRE-FABRICATED AND READY TO USE. THE 1/2 IN. THICK HITCH PLATE INCLUDES ICC BUMPER PROTECTION AND FEATURES A BLACK POWDER-COATED FINISH FOR CORROSION RESISTANCE. IT SHOULD BE BOTH WELDED AND BOLTED TO THE FRAME. FITS DODGE®/RAM® 3500/4500/5500. PLEASE CONSULT THE VEHICLE/CHASSIS OWNER’S MANUAL BEFORE INSTALLING. FEATURES UL STYLE””MARGIN-TOP0PX;PADDING-TOP 5PX PADDING-BOTTOM 5PX;”” READY-TO-USE WITH LITTLE OR NO FABRICATION NEEDED. CORROSION-RESISTANT BLACK POWDER-COATED FINISH. BUILT-IN TRAILER CONNECTOR LOCATION. FOUR PINTLE HOOK MOUNTING POSITIONS. BUILT-IN ICC BUMPER PROTECTION. FOR USE WITH FORD® F350 F450 F550 GMC® 3500 4500 5500 RAM® 3503
Additional information
| Weight | 110.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 62.82 × 6.75 × 14.75 in |
| Hazmat Indicator | N |
| Proposition65 Key CA | Y |
| Sales Min Quantity | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Country of Origin | US |
| Lead Time | Leadtime |
| Minimum Quantity | 1 |
| Flag Returnable | Y |
| Truck Parcel | PARCEL |
| Color | Black |
| Fob Origin | OH |
| UNSPSC | 31162313 |
| UPC | 724920158848 |
| MPN | 1809037A |
| Brand | Buyers Products Co. |






Reviews
There are no reviews yet.