Buyers Products B39W Weld-On Forged 1/2″” D-Ring with Integral Bracket – Gray
Login to View Prices
BUYERS PRODUCTS D-RING IS FORGED FROM C-1045 STEEL AND INCLUDES MOUNTING BRACKET. BRACKET IS FORGED FROM AISI-1025 STEEL. EACH RING HAS A WORKING LOAD LIMIT OF 4080 LB. AND AN ULTIMATE BREAKING STRENGTH OF 12240 LB. THEY ARE NOT APPROVED FOR OVERHEAD USE. UL STYLE””MARGIN-TOP0PX; PADDING-TOP 5PX; PADDING-BOTTOM 5PX;”” RING DIAMETER OF 1/2″” AND INNER DIMENSIONS OF 4-1/2″” X 2-1/2″”
Additional information
| Weight | 1.4050 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 5.50 × 1.25 in |
| Hazmat Indicator | N |
| Proposition65 Key CA | Y |
| Package Quantity | 1 |
| Lead Time | Leadtime |
| Country of Origin | IN |
| Minimum Quantity | 1 |
| Sales Min Quantity | 7 |
| Flag Returnable | Y |
| Truck Parcel | PARCEL |
| Color | Gray |
| UNSPSC | 24141511 |
| Fob Origin | OH |
| UPC | 724920122085 |
| MPN | B39W |
| Brand | Buyers Products Co. |


Reviews
There are no reviews yet.