Business Source Straight Tab Cut Letter Recycled File Pocket
Login to View Prices
Business Source Straight Tab Cut Letter Recycled File Pocket – 8 1/2″ x 11″ – 1″ Expansion – Manila – 10% Recycled – 50 / Box
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | File Pocket |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Tab Cut | Straight |
| Sheet Standard | Letter |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 2004-11-03T06:00:00.000Z |
| Width | 2002-09-01T05:00:00.000Z |
| Color | Manila |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Heavyweight Cover |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | File Pocket |
| Manufacturer Part Number | 65797 |
| Marketing Information | <p>File pocket features full-height side gussets to keep materials from slipping out. Great for carrying files out of the office. Select reinforced tabs are designed for frequent use. Thumb-cut provides easy access. Top corners are rounded. Heavyweight, one-piece construction has two-ply straight-cut top that is 1/2" high. File pocket is made of 11 point stock.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
Business Source Straight Tab Cut Letter Recycled File Pocket
Login to View Prices
Business Source Straight Tab Cut Letter Recycled File Pocket – 8 1/2″ x 11″ – 1 1/2″ Expansion – Manila – 10% Recycled – 50 / Box
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | File Pocket |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2002-01-01T06:00:00.000Z |
| Tab Cut | Straight |
| Sheet Standard | Letter |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 2004-11-03T06:00:00.000Z |
| Width | 2002-09-01T05:00:00.000Z |
| Color | Manila |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Heavyweight Cover |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | File Pocket |
| Manufacturer Part Number | 65798 |
| Marketing Information | <p>File pocket features full-height side gussets to keep materials from slipping out. Great for carrying files out of the office. Select reinforced tabs are designed for frequent use. Thumb-cut provides easy access. Top corners are rounded. Heavyweight, one-piece construction has two-ply straight-cut top that is 1/2" high. File pocket is made of 11 point stock.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
Business Source Straight Tab Cut Letter Recycled File Pocket
Login to View Prices
Business Source Straight Tab Cut Letter Recycled File Pocket – 8 1/2″ x 11″ – 2″ Expansion – Manila – 10% Recycled – 50 / Box
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | File Pocket |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Tab Cut | Straight |
| Sheet Standard | Letter |
| Country Of Origin | United States |
| Orientation | Vertical |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 2004-11-03T06:00:00.000Z |
| Width | 2002-09-01T05:00:00.000Z |
| Color | Manila |
| Brand Name | Business Source |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | File Pocket |
| Manufacturer Part Number | 65799 |
| Marketing Information | <p>Vertical filing pockets feature heavyweight, one-piece construction. Two-ply, straight-cut top is 1/2" high. Thumb-cut provides easy access. Top corners are rounded.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Box |


































