Business Source Standard View Round Ring Binder – 1″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 225 Sheet Capacity – Round Ring Fastener(s) – 2 Internal Pocket(s) – Chipboard, Polypropylene – Black – 11.20 oz – Clear Overlay, Non Locking Mechanism, Non-glare, Sturdy, Concealed Rivet – 1 Each
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Binder Capacity | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 225 |
| Sheet Standard | Letter |
| Fastener Location | Spine-mounted |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | Black |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Concealed Rivet |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Standard View Round Ring Binder |
| Manufacturer Part Number | 28771 |
| Marketing Information | <p>Standard view binder offers a crystal-clear, nonglare overlay on the front, spine and back for easy customization. Nonlocking round rings are mounted to the spine to hold your letter-size documents and presentations. 1" capacity holds up to 225 letter-size sheets. Pockets on the inside covers offer extra document storage with a 25-sheet capacity for each pocket. Design also features a sturdy chipboard core and concealed rivets for a clean, professional look.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Polypropylene |
| Additional Information | <p>Total Sheet Capacity for both Pockets: 25</p> |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
Business Source Standard View Round Ring Binder

Login to View Prices
Business Source Standard View Round Ring Binder – 1/2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 125 Sheet Capacity – Round Ring Fastener(s) – 2 Internal Pocket(s) – Black – Concealed Rivet, Non Locking Mechanism, Clear Overlay, Sheet Lifter, Non-glare, Sturdy, Sheet Lifter – 1 Each
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Binder Capacity | 2001-01-02T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 125 |
| Sheet Standard | Letter |
| Fastener Location | Spine-mounted |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | Black |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Standard View Round Ring Binder |
| Manufacturer Part Number | 9979 |
| Marketing Information | <p>Standard view binder offers a crystal-clear, nonglare overlay on the front, spine and back for easy customization. Nonlocking round rings are mounted to the spine to hold your letter-size documents and presentations. 1/2" capacity holds up to 125 letter-size sheets. Pockets on the inside covers offer extra document storage with a 25-sheet capacity for each pocket. Design also features a sturdy chipboard core and concealed rivets for a clean, professional look.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Chipboard |
| Additional Information | <p>Total Sheet Capacity for both Pockets: 25</p> |
Business Source Standard View Round Ring Binder

Login to View Prices
Business Source Standard View Round Ring Binder – 1/2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 125 Sheet Capacity – 3 x Round Ring Fastener(s) – 2 Internal Pocket(s) – White – 11.20 oz – Concealed Rivet, Non Locking Mechanism, Clear Overlay, Sheet Lifter, Non-glare, Sturdy, Sheet Lifter – 1 Each
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Binder Capacity | 2001-01-02T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 125 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Location | Spine-mounted |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | White |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Standard View Round Ring Binder |
| Manufacturer Part Number | 9980 |
| Marketing Information | <p>Standard view binder offers a crystal-clear, nonglare overlay on the front, spine and back for easy customization. Nonlocking round rings are mounted to the spine to hold your letter-size documents and presentations. 1/2" capacity holds up to 125 letter-size sheets. Pockets on the inside covers offer extra document storage with a 25-sheet capacity for each pocket. Design also features a sturdy chipboard core and concealed rivets for a clean, professional look.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Chipboard |
| Additional Information | <p>Total Sheet Capacity for both Pockets: 25</p> |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
Business Source Standard View Round Ring Binder

Login to View Prices
Business Source Standard View Round Ring Binder – 1″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 225 Sheet Capacity – 3 x Round Ring Fastener(s) – 2 Internal Pocket(s) – White – 8 oz – Concealed Rivet, Non Locking Mechanism, Clear Overlay, Sheet Lifter, Non-glare, Sturdy, Sheet Lifter – 1 Each
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Binder Capacity | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 225 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Location | Spine-mounted |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | White |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Standard View Round Ring Binder |
| Manufacturer Part Number | 9981 |
| Marketing Information | <p>Standard view binder offers a crystal-clear, nonglare overlay on the front, spine and back for easy customization. Nonlocking round rings are mounted to the spine to hold your letter-size documents and presentations. 1" capacity holds up to 225 letter-size sheets. Pockets on the inside covers offer extra document storage with a 25-sheet capacity for each pocket. Design also features a sturdy chipboard core and concealed rivets for a clean, professional look.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Chipboard |
| Additional Information | <p>Total Sheet Capacity for both Pockets: 25</p> |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
Business Source Standard View Round Ring Binder

Login to View Prices
Business Source Standard View Round Ring Binder – 1 1/2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 350 Sheet Capacity – 3 x Round Ring Fastener(s) – 2 Internal Pocket(s) – Black – 8 oz – Concealed Rivet, Non Locking Mechanism, Clear Overlay, Sheet Lifter, Non-glare, Sturdy, Sheet Lifter – 1 Each
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Binder Capacity | 2002-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 350 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Location | Spine-mounted |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | Black |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Standard View Round Ring Binder |
| Manufacturer Part Number | 9982 |
| Marketing Information | <p>Standard view binder offers a crystal-clear, nonglare overlay on the front, spine and back for easy customization. Nonlocking round rings are mounted to the spine to hold your letter-size documents and presentations. 1-1/2" capacity holds up to 350 letter-size sheets. Pockets on the inside covers offer extra document storage with a 25-sheet capacity for each pocket. Design also features a sturdy chipboard core and concealed rivets for a clean, professional look.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Chipboard |
| Additional Information | <p>Total Sheet Capacity for both Pockets: 25</p> |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
Business Source Standard View Round Ring Binder

Login to View Prices
Business Source Standard View Round Ring Binder – 1 1/2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 350 Sheet Capacity – 3 x Round Ring Fastener(s) – 2 Internal Pocket(s) – White – 8 oz – Concealed Rivet, Non Locking Mechanism, Clear Overlay, Sheet Lifter, Non-glare, Sturdy, Sheet Lifter – 1 Each
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Binder Capacity | 2002-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 350 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Location | Spine-mounted |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | White |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Standard View Round Ring Binder |
| Manufacturer Part Number | 9983 |
| Marketing Information | <p>Standard view binder offers a crystal-clear, nonglare overlay on the front, spine and back for easy customization. Nonlocking round rings are mounted to the spine to hold your letter-size documents and presentations. 1-1/2" capacity holds up to 350 letter-size sheets. Pockets on the inside covers offer extra document storage with a 25-sheet capacity for each pocket. Design also features a sturdy chipboard core and concealed rivets for a clean, professional look.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Chipboard |
| Additional Information | <p>Total Sheet Capacity for both Pockets: 25</p> |
| Weight (Approximate) | 8 oz |


















