Business Source Round Ring Standard View Binders

Login to View Prices
Business Source Round Ring Standard View Binders – 2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 475 Sheet Capacity – Ring Fastener(s) – 2 Internal Pocket(s) – Black – 1.10 lb – Concealed Rivet, Non Locking Mechanism, Clear Overlay, Sheet Lifter – 1 Each
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Ring |
| Binder Capacity | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 475 |
| Sheet Standard | Letter |
| Fastener Location | Spine-mounted |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | Black |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Sheet Lifter |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Round Ring Standard View Binders |
| Manufacturer Part Number | 9984 |
| Marketing Information | <p>Standard view binder offers a crystal-clear, nonglare overlay on the front, spine and back for easy customization. Nonlocking round rings are mounted to the spine to hold your letter-size documents and presentations. 2" capacity holds up to 475 letter-size sheets. Pockets on the inside covers offer extra document storage with a 25-sheet capacity for each pocket. Design also features a sturdy chipboard core and concealed rivets for a clean, professional look.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <p>Total Sheet Capacity for both Pockets: 25</p> |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
Business Source Round Ring Standard View Binders

Login to View Prices
Business Source Round Ring Standard View Binders – 2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 475 Sheet Capacity – 3 x Ring Fastener(s) – 2 Internal Pocket(s) – White – 1 lb – Concealed Rivet, Non Locking Mechanism, Clear Overlay, Sheet Lifter – 1 Each
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Ring |
| Binder Capacity | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 475 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Location | Spine-mounted |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | White |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Sheet Lifter |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Round Ring Standard View Binders |
| Manufacturer Part Number | 9985 |
| Marketing Information | <p>Standard view binder offers a crystal-clear, nonglare overlay on the front, spine and back for easy customization. Nonlocking round rings are mounted to the spine to hold your letter-size documents and presentations. 2" capacity holds up to 475 letter-size sheets. Pockets on the inside covers offer extra document storage with a 25-sheet capacity for each pocket. Design also features a sturdy chipboard core and concealed rivets for a clean, professional look.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <p>Total Sheet Capacity for both Pockets: 25</p> |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Business Source Round Ring Standard View Binders

Login to View Prices
Business Source Round Ring Standard View Binders – 3″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 625 Sheet Capacity – Ring Fastener(s) – 2 Internal Pocket(s) – Black – 1.50 lb – Concealed Rivet, Non Locking Mechanism, Clear Overlay, Sheet Lifter – 1 Each
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Ring |
| Binder Capacity | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 625 |
| Sheet Standard | Letter |
| Fastener Location | Spine-mounted |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | Black |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Sheet Lifter |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Round Ring Standard View Binders |
| Manufacturer Part Number | 9986 |
| Marketing Information | <p>Standard view binder offers a crystal-clear, nonglare overlay on the front, spine and back for easy customization. Nonlocking round rings are mounted to the spine to hold your letter-size documents and presentations. 3" capacity holds up to 625 letter-size sheets. Pockets on the inside covers offer extra document storage with a 25-sheet capacity for each pocket. Design also features a sturdy chipboard core and concealed rivets for a clean, professional look.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <p>Total Sheet Capacity for both Pockets: 25</p> |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
Business Source Round Ring Standard View Binders

Login to View Prices
Business Source Round Ring Standard View Binders – 3″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 625 Sheet Capacity – 3 x Ring Fastener(s) – 2 Internal Pocket(s) – White – 1.50 lb – Concealed Rivet, Non Locking Mechanism, Clear Overlay, Sheet Lifter – 1 Each
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Ring |
| Binder Capacity | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 625 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Location | Spine-mounted |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | White |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Sheet Lifter |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Round Ring Standard View Binders |
| Manufacturer Part Number | 9987 |
| Marketing Information | <p>Standard view binder offers a crystal-clear, nonglare overlay on the front, spine and back for easy customization. Nonlocking round rings are mounted to the spine to hold your letter-size documents and presentations. 3" capacity holds up to 625 letter-size sheets. Pockets on the inside covers offer extra document storage with a 25-sheet capacity for each pocket. Design also features a sturdy chipboard core and concealed rivets for a clean, professional look.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <p>Total Sheet Capacity for both Pockets: 25</p> |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |









