Business Source Basic Round Ring Binder Wlabel Holder
Login to View Prices
Business Source Basic Round Ring Binder w/Label Holder – 1″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 3 x Round Ring Fastener(s) – Vinyl – Black – Recycled – Open and Closed Triggers, Label Holder – 1 Each
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Reference Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Binder Capacity | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Material | Metal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1959-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Color | Black |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Label Holder |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Basic Round Ring Binder w/Label Holder |
| Manufacturer Part Number | 28559 |
| Marketing Information | <p>Basic round-ring binder with label holder features two triggers on the ring mechanism that provide easy access to your documents. Back-mounted metal rings allow pages to lie flat. 1" capacity holds up to 225 letter-size sheets. Clear pockets on the inside covers offer extra document storage with a 30-sheet capacity for each pocket. Design also features a label holder, polypropylene construction, sturdy chipboard core and exposed rivets.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Vinyl |
Business Source Basic Round Ring Binder Wlabel Holder
Login to View Prices
Business Source Basic Round Ring Binder w/Label Holder – 2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 3 x Round Ring Fastener(s) – Vinyl – Black – Open and Closed Triggers, Label Holder – 1 Each
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Reference Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Binder Capacity | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Material | Metal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | Black |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Label Holder |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Basic Round Ring Binder w/Label Holder |
| Manufacturer Part Number | 28561 |
| Marketing Information | <p>Basic round-ring binder with label holder features two triggers on the ring mechanism that provide easy access to your documents. Back-mounted metal rings allow pages to lie flat. 2" capacity holds up to 475 sheets. Clear pockets on the inside covers offer extra document storage with a 30-sheet capacity for each pocket. Design also features a label holder, polypropylene construction, sturdy chipboard core and exposed rivets.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Vinyl |
Business Source Basic Round Ring Binder Wlabel Holder

Login to View Prices
Business Source Basic Round Ring Binder w/Label Holder – 3″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 3 x Round Ring Fastener(s) – Vinyl – Black – Open and Closed Triggers, Label Holder – 1 Each
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Reference Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Binder Capacity | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Material | Metal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | Black |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Label Holder |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Basic Round Ring Binder w/Label Holder |
| Manufacturer Part Number | 28562 |
| Marketing Information | <p>Basic round-ring binder with label holder features two triggers on the ring mechanism that provide easy access to your documents. Back-mounted metal rings allow pages to lie flat. 3" capacity holds up to 625 sheets. Clear pockets on the inside covers offer extra document storage with a 30-sheet capacity for each pocket. Design also features a label holder, polypropylene construction, sturdy chipboard core and exposed rivets.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Vinyl |
Business Source Basic Round Ring Binder Wlabel Holder
Login to View Prices
Business Source Basic Round Ring Binder w/Label Holder – 1 1/2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 3 x Round Ring Fastener(s) – Vinyl – Black – Open and Closed Triggers, Label Holder – 1 Each
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Reference Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Binder Capacity | 2002-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Material | Metal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | Black |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Label Holder |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Basic Round Ring Binder w/Label Holder |
| Manufacturer Part Number | 28560 |
| Marketing Information | <p>Basic round-ring binder with label holder features two triggers on the ring mechanism that provide easy access to your documents. Back-mounted metal rings allow pages to lie flat. 1-1/2" capacity holds up to 350 letter-size sheets. Clear pockets on the inside covers offer extra document storage with a 30-sheet capacity for each pocket. Design also features a label holder, polypropylene construction, sturdy chipboard core and exposed rivets.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Vinyl |


























