Business Envelope, #10, Commercial Flap, Diagonal Seam, Gummed Closure, 24 lb Bond Weight Paper, 4.13 x 9.5, White, 1,000/Box
Login to View Prices
67 in stock
SKU:
QUA90020B
Categories: Envelopes & Mail Supplies, Office
Quality Park® Envelopes are essential for home and business use. These wove envelopes can be used for professional mailings and home projects alike. Each business envelope has a moisture seal flap.Package Includes: (1) Letter-Size File-Storage Box
Additional information
| Weight | 13.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 10.00 × 10.00 in |
| Seam Type | Diagonal |
| Global Product Type | Business/Trade Envelopes |
| Special Features | Diagonal Seam—24 lb Bond weight paper stock. |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Security Tinted | No |
| Ship Class Code | M |
| Basis Weight | 24 lb Bond |
| Envelopes/Mailers Exterior | 4.13 x 9.5 |
| Trade Size | #10 |
| Flap Type | Commercial |
| Color Family | White |
| Finish | Wove |
| Envelopes/Mailers Closure | Gummed |
| Exterior Material(s) | Paper Stock |
| Opening | Open Side |
| Footnote 2 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Package Includes | (1) Letter-Size File-Storage Box |
| Footnote 1 | Bulk packaged in a reusable file-storage carton |
| UPC | 085227000118 |
| MPN | QUA90020B |
| Brand | Quality Park™ |
Be the first to review “Business Envelope, #10, Commercial Flap, Diagonal Seam, Gummed Closure, 24 lb Bond Weight Paper, 4.13 x 9.5, White, 1,000/Box” Cancel reply








Reviews
There are no reviews yet.