Bush Business Furniture 120l X 48w Boat Top Conference Table – Mocha Cherry
Login to View Prices
Bush Business Furniture 120L x 48W Boat Top Conference Table – Mocha Cherry – For – Table TopBoat Top – 3 Legs x 47.52″ Table Top Width x 119.21″ Table Top Depth x 1″ Table Top Thickness – 28.65″ Height – Assembly Required – Mocha Cherry, Thermofused Laminate (TFL) – 1 Each
Additional information
| Brand | Bush Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Conference Table |
| Table Top Shape | Boat |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 47.52" |
| Number Of Legs | 3 |
| Base Material | Wood |
| Table Top Depth | 119.21" |
| Table Top Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Color/Finish | Thermofused Laminate (TFL) |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 28.65" |
| Certifications & Standards | <ul><li>GSA</li><li>ANSI/BIFMA</li></ul> |
| Brand Name | Bush Business Furniture |
| Features | Ding Resistant |
| Manufacturer | Bush Industries, Inc |
| Product Name | 120L x 48W Boat Top Conference Table – Mocha Cherry |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | 99TB12048MRK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Bring your team together in an open or private office space with this Boat-Shaped Conference Table with wood base. Spacious design comfortably seats your team in a variety of environments from boardrooms to executive offices or any collaborative setting. Continuous edgebanding protects against nicks and dings from collisions. Thermally fused laminate finish on the 1" thick top resists stains and scratches throughout years of everyday meetings while a finished underside helps prevent snagged clothing. Tabletop also includes a central wire-management grommet to accommodate cords and cables from a projector or speakerphone. This commercial-grade, conference room table is supported by a sturdy wood base for a 200 lb. capacity. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>120L x 48W Conference Table Kit – Wood Base</li><li>Connectors</li><li>Mounting Plates</li><li>Leveling Glides</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
















