Bulldozer Smooth Surface Pushbroom, Split-Tip PET Bristles, 24 x 60, Powder Coated Handle, Black/Yellow
Login to View Prices
298 in stock
Quickly sweep away lightweight soil, sawdust, spackling powder and more-the Bulldozer® Smooth Surface Pushbroom’s flagged-profile brush is ideal for both indoor janitorial tasks and construction cleanup. Rugged, ultra-durable design features a heavy-duty resin block that won’t warp, rot or crack and a powder-coated steel handle with an extended neck for extra lateral support. Soft, split-tip bristles. Convenient, removable clips attached to the block allow you to hang several blocks, separate from the handle, or several fully assembled brooms in a row, allowing for neat and organized storage.
Additional information
| Weight | 2.9500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 62.50 × 6.00 × 4.00 in |
| Color(s) | Black/Yellow |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Handle Material(s) | Powder Coated Steel |
| Brush Length | 24" |
| Application | Indoor |
| Overall Length | 65.75" |
| Bristle Material | Split-Tip PET |
| Brush Type | Flagged |
| Ship Class Code | B |
| Handle Diameter | 0.94" |
| Bristle Length | 3" |
| Handle Length | 60" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Global Product Type | Push Brooms |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 071798005331 |
| MPN | 533 |
| Brand | Quickie® |











Reviews
There are no reviews yet.