Bulldog Clips, Large, Nickel, 12/Pack
Login to View Prices
141 in stock
SKU:
UNV31265
Categories: Office, Tape, Adhesives & Fasteners
Durable, nickel-plated, bulldog clips are perfect for any organizational project, keeping documents together and securely fastened without piercing through paper. The strong clip is built with heavy-duty construction for long-lasting, reliable use. Constructed with sturdy springs and a reinforced clip with added strength to create solid holding power for multiple sheets of paper. Great grip clips for holding notes, photos, and other important papers.
Additional information
| Weight | 0.9700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.30 × 4.45 × 2.95 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Clip/Clamp Material(s) | Nickel-Plated Steel |
| Global Product Type | Bulldog Clips |
| Clip/Clamp Type | Bulldog Clips |
| Clip/Clamp Color(s) | Nickel |
| Clip/Clamp Jaw-Size Capacit | 0.88" |
| Clip/Clamp Width | 2.63" |
| Clip/Clamp Trade Size | Large |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547312650 |
| MPN | UNV31265 |
| Brand | Universal® |
Be the first to review “Bulldog Clips, Large, Nickel, 12/Pack” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.