Bulk Fill Soap Dispenser, 900 mL, 5.5 x 4 x 12, Black
Login to View Prices
Bulk Fill Soap Dispensers are the newest innovation in touchless electronic soap dispensing. When the batteries are low, the dispenser automatically converts to manual, “PUSH THE COVER” operation. Included is a large, removable, and refillable tank with a 900 mL capacity for bulk soap. The low profile (4″) and sleek design make it ideal for any application, including those with tight spaces. The long battery life, 80,000 cycles on 4 C-Alkaline batteries (not included), along with the durable, impact-resistant plastic construction ensures longevity.
Additional information
| Weight | 2.3500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.50 × 5.75 × 4.25 in |
| Depth | 4" |
| Height | 12" |
| Color(s) | Black Pearl |
| Interior Volume Capacity | 900 mL |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Liquid Soap Dispensers, Manual |
| Soap Dispensers Type | For Liquids |
| Compliance Standards | ADA Compliant |
| Ship Class Code | C |
| Special Features | Liquid/Lotion Soap & Hand Sanitizer-Includes a key and "Hand Sanitizer" sticker for easy identification. |
| For Use With | Sanitizer |
| Mounting | Wall |
| Width | 5.5" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507987086 |
| MPN | SH900SBBW |
| Brand | Boardwalk® |
















Reviews
There are no reviews yet.