Bubble Packaging, 0.19″ Thick, 12″ x 200 ft, Perforated Every 12″, Clear, 8/Carton
Login to View Prices
Lightweight bubble wrap is clean and flexible and helps keep products of all shapes and sizes securely in place. Cushioning qualities protect items from shock, vibration and abrasion. Wrap is transparent to allow for easy product identification.
Additional information
| Weight | 22.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.00 × 35.00 × 24.50 in |
| Length | 200 ft |
| Width | 12" |
| Recommended Box Size (WxDxH | 39 x 24.25 x 39 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Ship Class Code | M |
| Material(s) | Polyethylene |
| Packaging Material Type | Bubble Wrap |
| Suggested Use | Protective Cushioning |
| Global Product Type | Bubble Wrap |
| Perforation | Every 12" |
| Thickness | 0.19" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547980002 |
| MPN | 4087906 |
| Brand | Universal® |
















Reviews
There are no reviews yet.