BTI Battery – Compatible Model ENVY 17T-AE100 ENVY 17-AE013CA ENVY 17-AE151NR ENVY 17-AE155CL ENVY 17M-AE111DX ENVY 17-AE008CA ENVY 17-AE051NR ENVY 17-AE120NR ENVY 17-AE152NR ENVY X360 15T-BP000 CONVERTIBLE ENVY X360 15Z-BQ100 TOUCH LAPTOP
- Resists overcharging and electrolyte leakage
- Proprietary Battery Size battery size for maximum productivity with added dependability
- 11.5 V DC battery – Ensures a steady and uninterrupted supply to your notebook
- 4835 mAh battery capacity for dependable, faster charging to ensure maximum convenience and usability
- Proprietary Battery Size battery – Ideal for replacing the older notebook battery easily
Additional information
| Weight | 0.5500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.90 × 4.50 × 1.50 in |
| Limited Warranty | 18 Month |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Product Type | Battery |
| Application/Usage | Notebook |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Battery Technology, Inc |
| Battery Capacity | 4835 mAh |
| Compatibility | <b><b>HP </b></b><b>Notebooks:</b> <ul> <li>ENVY 17T-AE100</li> <li>ENVY 17-AE013CA</li> <li>ENVY 17-AE151NR</li> <li>ENVY 17-AE155CL</li> <li>ENVY 17M-AE111DX</li> <li>ENVY 17-AE008CA</li> <li>ENVY 17-AE051NR</li> <li>ENVY 17-AE120NR</li> <li>ENVY 17-AE152NR</li> <li>ENVY X360 15T-BP000 CONVERTIBLE</li> <li>ENVY X360 15Z-BQ100 TOUCH LAPTOP</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP143CL</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP152WM</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP198MS</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BQ008CA</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BQ213CL</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BQ276NR</li> <li>ENVY X360 REFURB 15T-BP100 CONVERTIBLE</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP001TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP006TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP008TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP015TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP017TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP106TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP108TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP113TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP115TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP122TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP124TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP131TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP133TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BQ100AU</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BQ102TU</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BQ104TU</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BQ109TU</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BQ111TU</li> <li>ENVY 17-AE100CA</li> <li>ENVY 17-AE105CL</li> <li>ENVY 17-AE108CA</li> <li>ENVY 17-AE110NR</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP018CA</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP023CA</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP051NR</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP108CA</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BQ075NR</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BQ108CA</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BQ110NR</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BQ175NR</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BQ210NR</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP002TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP003TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP004TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP005TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP101TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP102TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP103TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP104TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP117TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP118TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP119TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP120TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP121TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP134TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BQ001AU</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BQ002AU</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BQ003AU</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BQ113TU</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BQ114TU</li> <li>ENVY 15-BP005NA</li> <li>ENVY 15-BP101NE</li> <li>ENVY X360 15T-BP100 CONVERTIBLE</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP010CA</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP110NR</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP152NR</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP199MS</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BQ051NR</li> <li>ENVY 17T-AE000</li> <li>ENVY 17-AE165NR</li> <li>ENVY 17-AE174CL</li> <li>ENVY 17-AE194CL</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BQ275NR</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15M-BP011DX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15M-BQ121DX</li> <li>ENVY X360 REFURB 15Z-BQ100 TOUCH LAPTOP</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP007TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP009TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP016TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP100TX</li> <li>ENVY X360 CONVERTIBLE 15-BP105TX</li> </ul> |
| Compatible to OEM Part Numb | <ul> <li>DR02XL</li> <li>859357-855</li> <li>DR020</li> </ul> |
| Output Voltage | 11.5 V DC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | LK03XL-BTI |
| Brand | BTI |












Reviews
There are no reviews yet.