BRUTE Heavy-Duty Ergo Utility Cart, Plastic, 4 Shelves, 700 lb Capacity, 24.35″ x 54.1″ x 62.4″, Black
Login to View Prices
The 4-Shelf Heavy-Duty Ergo Utility Cart provides 2X the storage capacity to help move more materials efficiently and safely throughout a facility. Easily access items with 13.5″ clearance between shelves. Patented ergonomic handle improves control and worker safety. Durable, structural foam construction stands up to the toughest tasks holding up to 700 lbs. Easy to move with two fixed casters and two locking, swivel casters. Saves valuable time by reducing trips.
Additional information
| Weight | 59.1600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55.30 × 26.50 × 12.30 in |
| Lock | No |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Handle Quantity | 1 |
| Compact Storage Indicator | No |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Power Management Indicator | No |
| Overall Material Type | Plastic |
| Global Product Type | Maintenance/Utility Carts |
| Material(s) | Structural Foam |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Color(s) | Black |
| Compartment Handle(s) | 0 |
| Number of Wheels | 4 |
| Bin Quantity | 0 |
| Door Quantity | 0 |
| Maximum Weight Capacity | 700 lb |
| Wheel Type | (2) Non-Locking Non-Swivel |
| Ship Class Code | B |
| Number of Shelves | 4 |
| Color Family | Black |
| Overall Depth | 54.1" |
| Height (Max) | 62.4" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Overall Width | 24.35" |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 086876253221 |
| MPN | 2128657 |
| Brand | Rubbermaid® Commercial |















Reviews
There are no reviews yet.