Brother Workhorse Mfc-L2759dw Wireless Laser Multifunction Printer – Monochrome
Login to View Prices
Brother Workhorse MFC-L2759DW Wireless Laser Multifunction Printer – Monochrome – Copier/Fax/Printer/Scanner – 36 ppm Mono Print – 2400 x 600 dpi Print – Automatic Duplex Print – Up to 15000 Pages Monthly – 250 sheets Input – Color Flatbed Scanner – 1200 dpi Optical Scan – Monochrome Fax – Fast Ethernet Ethernet – Wireless LAN – Apple AirPrint, Mopria, Wi-Fi Direct, Brother Mobile Connect, Near Field Communication (NFC) – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Monochrome |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Monochrome |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 36 |
| Wireless Print Technology | Near Field Communication (NFC) |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 2000 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 600 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Height | 12.5" |
| Width | 16.1" |
| Depth | 15.7" |
| Media Type | Envelope |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Brother |
| Fax Type | Flatbed |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | MFC-L2759DW |
| Product Name | MFC-L2759DW Monochrome Laser All-in-One Printer |
| Product Line | Workhorse |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 2.70" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Output Paper Capacity 100 Sheets |
| Manufacturer Part Number | MFCL2759DW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Compact Monochrome Laser All-in-One Printer offers functionality for limited spaces including home and small offices. Reliable printer helps increase productivity with a fast print speed up to 36 ppm and automatic duplex printing to help save paper. Maximum print resolution is 2400 x 600 dpi. Print up to 4, 500 pages with included Brother Genuine Super High-Yield Toner Cartridge. Printer is equipped with 250-sheet input tray that adjusts to hold letter-size or legal-size paper. Scan and copy up to 50 pages using automatic document feeder. Use 2-7/10" color touch screen to directly print from and scan to popular cloud services. Connect through built-in wireless connection or Ethernet network for easy setup and sharing. Copy speed is 36 ppm in black with a resolution of 600 x 600 dpi. Fax memory holds up to 500 pages for optimal faxing. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1073110993.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Media Size | 8.50" x 14" |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 15000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 26.5 lb |














