Brother Workhorse Hl-L9470cdn Enterprise Color Laser Printer with Fast Printing Large Paper Capacity and Advanced Security Features
Login to View Prices
Brother Workhorse HL-L9470CDN Enterprise Color Laser Printer with Fast Printing, Large Paper Capacity, and Advanced Security Features – Printer – 42 ppm Mono/42 ppm Color Print – 2400 x 600 dpi class – 3.5″ LCD Touchscreen – Gigabit Ethernet – Hi-Speed USB 2.0
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Laser Printer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Touchscreen | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Number Of Input/Multipurpose | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 620 Sheets |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 42 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 42 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology | Brother Mobile Connect |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 15000 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 600 |
| Country Of Origin | China |
| Height | 15.8" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 21.3" |
| Media Type | Recycled Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Series | HL |
| Brand Name | Brother |
| Operating System Supported | <ul> <li>Linux</li> <li>Mac: OS v10.14.x, v10.15.x, v11, v12</li> </ul> <p><b>Microsoft:</b></p> <ul> <li>Windows 10 Home</li> <li>Windows 10 Pro</li> <li>Windows 10 Education</li> <li>Windows 10 Enterprise</li> <li>Windows 11 Home</li> <li>Windows 11 Pro</li> <li>Windows 11 Education</li> <li>Windows 11 Enterprise</li> <li>Windows Server 2012, 2012 R2, 2016, 2019, 2022</li> <li>Windows Universal Print Driver</li> </ul> |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | HLL9470CDN |
| Product Name | Workhorse HL-L9470CDN Enterprise Color Laser Printer |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Product Line | Workhorse |
| Screen Size | 3.50" |
| Duplex Printing | Automatic |
| First Print Speed | 10 Second Monochrome |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | HLL9470CDN |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Enterprise Color Laser Printer provides enterprise-level performance, advanced security features, automatic duplex printing and bold color output in a compact footprint ideal for mid-size to large workgroups. Printer helps increase productivity with fast print speeds up to 42 ppm with a maximum print resolution of 2400 x 600 dpi. It delivers built-in value with included, standard-yield toner cartridges that produce 9, 000 pages in black/white and 6, 500 pages in color. Spend less time refilling paper trays with the 520-sheet input tray and 100-sheet multipurpose tray. Large, 250-sheet output also includes a stapler finisher. Printer is equipped with triple-layer security to help safeguard your network, keep your devices secure and protect documents in transit. Connect using Ethernet networking or dual-band wireless to seamlessly set up and share on your wired network. The 3-1/2" color touch screen offers effortless menu navigation. |
| Maximum Memory Supported | 1 GB |
| Media Size | Executive |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 150000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>Workhorse HL-L9470CDN Enterprise Color Laser Printer</li> <li>Brother Genuine 9, 000-page black and 6, 500-page color toner cartridges</li> <li>DR810CL Drum Unit (100, 000 pages)</li> <li>Belt Unit (150, 000 pages)</li> <li>Waste Toner Box (100, 000 pages)</li> <li>USB Memory Stick, Wireless Module (Dual Band)</li> <li>AC Power Cord, Quick Setup Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Standard Memory | 1 GB |
| Weight (Approximate) | 64 lb |














