Brother PT-70 Handheld Labeler – Direct Thermal – Tape, Label – 0.37″ , 0.50″ – LCD Screen – Battery – 4 Batteries Supported – AAA – Alkaline – Manual Cutter, Date Function, Time Function, QWERTY – for Home, Office
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Electronic Label Maker |
| Additional Warranty Informati | <p>One year limited warranty</p> |
| Battery Size Supported | AAA |
| Number Of Batteries Supported | 4 |
| Display Screen Type | LCD |
| Label Width Supported | 0.50" |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2.3" |
| Width | 6.6" |
| Depth | 4.3" |
| Media Type | Label |
| Controls | <ul><li>Print Key</li><li>Caps Key</li><li>Power Key</li><li>Num Lock Key</li><li>Cursor Key</li><li>Preview Key</li><li>Character Key</li><li>Accent Key</li><li>Enter Key</li><li>Time/Date Key</li><li>Backspace Key</li><li>Shift Key</li><li>Space Key</li><li>Symbol Key</li><li>Size Key</li><li>Style Key</li><li>Width Style Key</li><li>Underline/Frame key</li></ul> |
| Brand Name | Brother |
| Features | QWERTY |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | 70BM |
| Product Name | PT-70 Handheld Labeler |
| Product Line | P-touch |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | PT-70BM |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Personal Handheld Labeler is a sleek, stylish, handheld labeler that uses nonlaminated "M" tape in 3/8" and 1/2" size widths. It prints six type sizes and nine type styles – all accessible from its easy-to-use PC-style keyboard. Raised keys on the keyboard allow more accurate input. This model also prints up to two lines and features text framing, underlining and an eight-character, one-line liquid crystal display (LCD). You also have the option of selecting from 71 symbols to display your creativity on your label. Add time and date information to your label at the touch of a button. Labeler is great for labeling leftovers, smoke alarm batteries and children's projects. Contents include one "M" starter tape cassette and user manual. Labeler uses four AAA batteries (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | Battery |
| Print Method | Direct Thermal |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Package Contents | <ul><li>P-Touch 70BM Personal Handheld Labeler</li><li>User's Manual</li><li>Black on What Tape (4mm x 12mm)</li></ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 8 oz |











