Brother P-Touch 110 Handheld Label Maker – Thermal Transfer – 0.79 in/s Mono – 3 Fonts – 180 dpi – Tape, Label – 0.14″ , 0.24″ , 0.35″ , 0.47″ – Battery, Power Adapter – 6 Batteries Supported – AAA – Alkaline – Black, White – Handheld – PC – Auto Power Off, Label Length Setting, Vertical Printing, Built-in Designs Template, Internal Memory, QWERTY, Manual Cutter, Print Preview, Vertical Printing, Lightweight – for Home, Office
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Electronic Label Maker |
| Additional Warranty Informati | <p>1 year limited</p> |
| Maximum Mono Print Speed | 0.79 in/s |
| Battery Size Supported | AAA |
| Number Of Batteries Supported | 6 |
| Battery Included | No |
| Number Of Fonts | 3 |
| Product Color | White |
| Tape Height Supported | 0.47" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 180 |
| Country Of Origin | Philippines |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Width | 4.3" |
| Depth | 2.2" |
| Media Type | Label |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Brother |
| Features | Lightweight |
| Form Factor | Handheld |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | PT-H110 |
| Product Name | P-Touch 11 Handheld Label Maker |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | PTH110 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Handheld labelmaker creates personalized, decorative labels using a variety of fonts, frames and symbols. Easy-view display lets you preview your label before you print to prevent potential errors. Keyboard features a familiar computer-style layout for quick, smooth input. Cable labeling feature lets you easily label wires and cables to quickly locate specific cables. Built-in memory stores up to 15 labels to quickly reprint your frequently used labels. Flexible design operates on six AAA batteries or an optional AC adapter (each sold separately). Labelmaker is designed for use with Brother TZe tapes up to 12mm wide.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | PC |
| Power Source | Power Adapter |
| Print Method | Thermal Transfer |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Package Contents | <ul> <li>PT-H110 Easy, Portable Label Maker</li> <li>1 x 0.47" (12mm) x 13.1' (4m) Black on White laminated "TZe" Starter Tape</li> <li>User's Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |












