Brother P-Touch Pt-P750w Desktop Thermal Transfer Printer – Color – Label Print – Usb – with Cutter
Login to View Prices
Brother P-touch PT-P750w Desktop Thermal Transfer Printer – Color – Label Print – USB – With Cutter – 0.94″ Print Width – 1.18 in/s Mono – 180 dpi – Wireless LAN – 0.94″ Label Width
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Thermal Transfer Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>2-Year Limited</p> |
| Cutter | Yes |
| Maximum Mono Print Speed | 1.18 in/s |
| Battery Size Supported | AA |
| Number Of Batteries Supported | 6 |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| USB | Yes |
| Memory Card Slot | No |
| Maximum Label Width | 0.94" |
| Cables Included | AC |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Power Adapter Included | Yes |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 180 |
| Memory Card Supported | No |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Media Type | Super Narrow Non-laminated Tape |
| Memory Technology | No |
| Certifications & Standards | Wi-Fi |
| Cutting Method | Automatic |
| Brand Name | Brother |
| Features | Wi-Fi Direct |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | PT-P750w |
| Product Name | PT-P750W Labelmaker |
| Product Line | P-touch |
| Application/Usage | Desktop |
| Flash Memory | No |
| Manufacturer Part Number | PT-P750W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Label maker offers flexible connectivity with built-in 802.11b/g/n to share with others on your wireless network, or USB interface to connect locally to a single user. Print customized labels up to 24mm wide – for indoor or outdoor use – with fonts and graphics from your PC or Mac. Print labels from your mobile device using Brother iPrint&Label app download. NFC connectivity lets you "touch to connect" to establish contact with most NFC-capable mobile devices. High print resolution supports crisp graphic, bar-code and logo printing. Do more in less time with super-fast print speeds and automatic half or full cutting support efficient multi-label printing. A vast assortment of templates can be downloaded from the Brother Cloud to help save time in creating labels. Power with the included AC adapter. The PT-P750W includes 0.94" (24mm) x 13.1' (4m) TZe starter tape and a USB cable. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1027404810.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | Mac |
| Maximum Print Width | 0.94" |
| Power Source | Battery |
| Recommended Use | Label Print |
| Package Contents | <ul><li>Compact Label Maker with Wireless Enabled Printing</li><li>USB Cable</li><li>Software CD</li><li>AC Cable</li><li>AC Power Adapter</li><li>User's Guide</li><li>Black on White Standard Laminated TZe Starter Tape 0.94" (24mm) x 13.1' (4m)</li></ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Standard Memory | No |













