Brother Mfc-J6955dw Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color
Login to View Prices
Brother MFC-J6955DW Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – Copier/Fax/Printer/Scanner – 1200 x 4800 dpi Print – Automatic Duplex Print – 250 sheets Input – Color Flatbed Scanner – 1200 dpi Optical Scan – Color Fax – Ethernet Ethernet – Wireless LAN – Wi-Fi Direct, Near Field Communication (NFC) – USB – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Color |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| USB | Yes |
| Wireless Print Technology | Near Field Communication (NFC) |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 4800 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Country Of Origin | Philippines |
| Height | 22.3" |
| Width | 22.7" |
| Depth | 33.3" |
| Media Type | Recycled Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Series | MFC |
| Brand Name | Brother |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | MFC-J6955DW |
| Product Name | MFC-J6955DW Inkjet Multifunction Printer |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 3.50" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Output Tray 100 Sheet Capacity |
| Manufacturer Part Number | MFC-J6955DW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Inkjet All-in-One Wireless Printer with INKvestment Tank connects using a dual-band wireless connection, Wi-Fi Direct, Ethernet or USB cord. Print, scan and manage your printer on-the-go with Brother Mobile Connect app. Printer delivers sharp images, text and graphics at prints speeds up to 30 ppm in black and color. Easily navigate features using 3-1/2" color touch screen. Print, scan, fax and copy up to 11" x 17" ledger-size paper. Printer includes automatic document feeder that prints up to 50 pages and paper trays with a total 500-sheet capacity. Duplex scanning has a maximum scan speed of 36 ipm in black and color with a resolution of 19200 x 19200 dpi. Duplex copying speed is 25 ppm (black) and 16 ppm (color) with a maximum resolution of 600 x 600 dpi. Duplex faxing has a maximum memory of 150 pages. Use Brother Genuine Ink for reliably smooth printing in vivid colors. Printer includes up to one year of ink to get you started. |
| Media Size | B6 (JIS) |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Power Source | AC Supply |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 52.9 lb |















