Brother Mfc-J5340dw Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color
Login to View Prices
Brother MFC-J5340DW Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – Copier/Fax/Printer/Scanner – 1200 x 4800 dpi Print – Automatic Duplex Print – 251 sheets Input – Color Flatbed Scanner – 1200 dpi Optical Scan – Color Fax – Ethernet Ethernet – Wireless LAN – Wi-Fi Direct – USB – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Color |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 251 sheets |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| USB | Yes |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 4800 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Country Of Origin | Philippines |
| Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Width | 20.9" |
| Media Type | Recycled Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Series | MFC |
| Brand Name | Brother |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | MFC-J5340DW |
| Product Name | MFC-J5340DW Inkjet Multifunction Printer |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 2.70" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Output Tray 100 Sheet Capacity |
| Manufacturer Part Number | MFC-J5340DW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Business All-in-One Color Inkjet Printer delivers economical, reliable and professional-quality printing for any small office or home work space. Print, copy, scan and fax features raise the bar on simplicity and productivity. With print speeds up to 28 ppm and a 250-sheet input tray, this printer makes handling large print jobs a breeze. Print up to 11" x 17" (ledger-size) documents or use the single-sheet bypass tray for envelopes, cardstock and specialty paper. Printer features a 50-sheet automatic document feeder (ADF) and duplex printing capabilities. Scanning capabilities include continuous scan, auto deskew, and more. Fax memory stores up to 150 pages. Use the 2.7" color touch screen to easily navigate options. Wirelessly connect and select options directly from your phone when you connect to the Brother Mobile Connect app. Triple-layer security helps securely connect to your network, safeguarding sensitive documents. |
| Media Size | Index Card – 5" x 8" |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Power Source | AC Supply |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 37.5 lb |















