Brother Inkvestment Tank Mfc-J6555dw Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color
Login to View Prices
Brother INKvestment Tank MFC-J6555DW Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – Copier/Fax/Printer/Scanner – 30 ppm Mono/30 ppm Color Print – 4800 x 1200 dpi Print – Automatic Duplex Print – Up to 40000 Pages Monthly – Color Flatbed Scanner – 1200 dpi Optical Scan – Color Fax – Ethernet Ethernet – Wireless LAN – Apple AirPrint, Brother Mobile Connect, Mopria, Wi-Fi Direct – USB – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Color |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 30 |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Print Color Capability | Color |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 250 to 3500 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Width | 22.7" |
| Depth | 18.8" |
| Media Type | Recycled Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Brother |
| Fax Type | Flatbed |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | MFC-J6555DW |
| Product Name | INKvestment Tank MFC-J6555DW Inkjet Multifunction Printer |
| Product Line | INKvestment Tank |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 3.50" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Multipurpose Tray 100 Sheets |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | MFCJ6555DW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | INKvestment Tank Color Inkjet All-in-One Printer delivers sharp images, text and graphics with print speeds up to 30 ppm in black/white and color. Printer features a 50-sheet automatic document feeder (ADF), 250-sheet input tray, 100-sheet multipurpose tray and duplex printing. Print, copy, scan and fax on different media types up to 11" x 17" (ledger-size) pages in resolutions up to 4800 x 1200 dpi. Copy one-sided pages as fast as 25 ppm in black/white and 16 ppm in color. Fax memory stores up to 150 pages for convenient faxing. Advanced scanning features include continuous scanning, automatic deskew and more. Connect to a wireless network with the built-in, dual-band wireless or Wi-Fi Direct connection. Use Brother Mobile Connect app to print and scan directly from your mobile device. Navigate options with the 3.5" color touch screen. Triple-layer security helps safeguard sensitive documents and securely connects to your network. |
| Media Size | Photo – 5" x 7" |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 40000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>INKvestment Tank MFC-J6555DW Inkjet Multifunction Printer</li> <li>Black, Cyan, Yellow, Magenta Starter Ink Cartridges</li> <li>Quick Setup Guide</li> <li>Reference Guide</li> <li>Product Safety Guide</li> <li>Telephone Line Cord</li> <li>Warranty Card</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 44.5 lb |













