Brother Inkvestment Tank Mfc-J4535dw Inkjet Multifunction Printer-Color-Copierfaxscanner-4800×1200 Dpi Print-Automatic Duplex Print-30000 Pages-400 Sheets Input-Color Flatbed Scann
Login to View Prices
Brother INKvestment Tank MFC-J4535DW Inkjet Multifunction Printer-Color-Copier/Fax/Scanner-4800×1200 dpi Print-Automatic Duplex Print-30000 Pages-400 sheets Input-Color Flatbed Scanner-2400 dpi Optical Scan-Color Fax-Wireless LAN-Apple AirPrint – Copier/Fax/Printer/Scanner – 4800 x 1200 dpi Print – Automatic Duplex Print – Up to 30000 Pages Monthly – 400 sheets Input – Color Flatbed Scanner – 2400 dpi Optical Scan – Color Fax – Ethernet – Wireless LAN – Apple AirPrint, Mopria, Wi-Fi Direct,
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Color |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 400 sheets |
| USB | Yes |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 19 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 20 |
| Wireless Print Technology | Brother Mobile Connect |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 250 to 2000 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Optical Resolution (dpi) | 2400 |
| Country Of Origin | Philippines |
| Media Type | Recycled Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Brother |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | MFC-J4535DW |
| Product Name | MFC-J4535DW INKvestment Tank All-in-One Multifunction Colour Inkjet Printer |
| Product Line | INKvestment Tank |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 2.70" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Automatic Document Feeder – 20 Sheet Capacity |
| Manufacturer Part Number | MFCJ4535DW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | INKvestment All-in-One Wireless Color Inkjet Printer delivers high-quality color and black/white prints. Enhanced color graphics and reengineered ink provide vivid colors, creating exceptional photos and documents. It offers full print, copy, scan and fax functionality. Printer features a 20-sheet automatic document feeder (ADF) and 200-sheet input trays. Printer produces fast copy speeds up to 13 ppm (black/white) and 10.5 ppm (color) with a resolution up to 1200 x 600 dpi. Scanner features continuous scanning, automatic deskew and more. Fax memory stores a maximum of 180 pages. INKvestment tank ink cartridges supply more ink to produce more pages without needing to refill. The 2.7" touch screen lets you easily access and navigate an array of features. Built-in wireless or Wi-Fi Direct provides a convenient, wireless connection. Use the Brother Mobile Connect app to deliver easy menu navigation and device management directly from your mobile device. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1069072302.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Media Size | Index Card – 5" x 8" |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Duty Cycle | 30000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 21.1 lb |















