Brother Dsmobile Ds-740d Sheetfed Scanner – 600 Dpi Optical
Login to View Prices
Brother DSMobile DS-740D Sheetfed Scanner – 600 dpi Optical – 24-bit Color – 8-bit Grayscale – 16 ppm (Mono) – 16 ppm (Color) – Duplex Scanning – USB
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Additional Warranty Informati | <p>1 Year Limited</p> |
| Scan Color | Monochrome |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 16 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 16 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 16 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 16 |
| Duplex Scanning | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Country Of Origin | China |
| Height | 1.8" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 11.9" |
| Media Type | Embossed Card |
| Color Depth | 24-bit |
| ADF Capacity | 1 Sheets |
| Brand Name | Brother |
| Operating System Supported | Linux |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | DS-740D |
| Product Name | Duplex Compact Mobile Document Scanner |
| Product Line | DSMobile |
| Manufacturer Part Number | DS740D |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Duplex document scanner features a compact, mobile design that saves up to 11" of desk space for convenient space-saving use. Single-pass, duplex, color scan speed of up to 16 pages per minute ensures fast document processing to help you quickly work through tasks. Open the desk-saving design scan lid to reduce the space needed to operate the scanner. Plug-and-play convenience allows quick, simple operation without anything to install. Use your laptop or PC to power this scanner when connected using the included micro USB 3.0 cable. Document scanner is perfect for on-the-go use, small offices and home office professionals. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1062490156.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Media Size | Plastic Card – 3.40" x 3.40" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Duplex Compact Mobile Document Scanner</li> <li>Micro USB 3.0 Cable</li> <li>Quick Setup Guide </li> <li>Product Safety Guide</li> <li>Calibration Sheet</li> <li>Warranty Sheet </li> <li>Registration Card</li> <li>Warranty International Sheet</li> <li>BR-Receipts Insertion</li> </ul> |
| Scanning Modes | Duplex |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 1.43 lb |
Brother Dsmobile Ds-740d Sheetfed Scanner – 600 Dpi Optical
Login to View Prices
Brother DSMobile DS-740D Sheetfed Scanner – 600 dpi Optical – 24-bit Color – 8-bit Grayscale – 16 ppm (Mono) – 16 ppm (Color) – Duplex Scanning – USB
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Additional Warranty Informati | <p>1 Year Limited</p> |
| Scan Color | Monochrome |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 16 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 16 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 16 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 16 |
| Duplex Scanning | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Country Of Origin | China |
| Height | 1.8" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 11.9" |
| Media Type | Embossed Card |
| Color Depth | 24-bit |
| ADF Capacity | 1 Sheets |
| Brand Name | Brother |
| Operating System Supported | Linux |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | DS-740D |
| Product Name | Duplex Compact Mobile Document Scanner |
| Product Line | DSMobile |
| Manufacturer Part Number | DS740D |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Duplex document scanner features a compact, mobile design that saves up to 11" of desk space for convenient space-saving use. Single-pass, duplex, color scan speed of up to 16 pages per minute ensures fast document processing to help you quickly work through tasks. Open the desk-saving design scan lid to reduce the space needed to operate the scanner. Plug-and-play convenience allows quick, simple operation without anything to install. Use your laptop or PC to power this scanner when connected using the included micro USB 3.0 cable. Document scanner is perfect for on-the-go use, small offices and home office professionals. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1062490156.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Media Size | Plastic Card – 3.40" x 3.40" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Duplex Compact Mobile Document Scanner</li> <li>Micro USB 3.0 Cable</li> <li>Quick Setup Guide </li> <li>Product Safety Guide</li> <li>Calibration Sheet</li> <li>Warranty Sheet </li> <li>Registration Card</li> <li>Warranty International Sheet</li> <li>BR-Receipts Insertion</li> </ul> |
| Scanning Modes | Duplex |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 1.43 lb |









