Box Compartments, Triple Stack, 36w x 18d x 72h, Medium Gray
Login to View Prices
Industrial strength steel box lockers are ideal for securely storing smaller items like purses, lunches, books, and athletic gear. Six tier high locker units with 6″ legs. Lockers are 12″ w x 18″ d x 12 h. Tough, powder-coated finish keeps its good looks for years.
Additional information
| Weight | 196.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.50 × 38.50 × 76.75 in |
| Overall Width | 36" |
| Global Product Type | Box Lockers |
| Compliance Standards | SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Ship Class Code | F |
| Color(s) | Medium Gray |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 19% |
| Overall Depth | 18" |
| Overall Height | 72" |
| Material(s) | Heavy Gauge Steel |
| Total Recycled Content Perc | 25% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 6% |
| For Use With | (1 Required) |
| Special Features | Triple Stack-18 compartment lockers. Configure with optional locker base (Sold Separately). |
| Number of Compartments | 18 |
| Door Quantity | 18 |
| UPC | 044767110312 |
| MPN | BS6-121812-C-MGY |
| Brand | Tennsco |










Reviews
There are no reviews yet.