Botanicals Blackberry Raspberry Hibiscus Cold Water Herbal Infusion, 0.7 oz Tea Bag, 18/Box
Login to View Prices
Botanicals Cold Water Herbal Infusions are a wonderfully new way to love your water. Sweet blackberries and raspberries delightfully blended with fruity hibiscus make for a simple and refreshing drink, all with zero calories and no artificial anything. Simply add water and watch these beautiful botanicals slowly create a soon-to-be favorite. No need to cut up fresh fruit or ground herbs, all the hard work has been done for you. It’s so easy to create your own botanical-infused beverages, you’ll soon be doing it everywhere. Each tea bag is specially wrapped in a flavor-sealing foil pouch to protect it from air, moisture and surrounding aromas. Naturally decaffeinated and gluten-free.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.1870 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.37 × 2.73 × 3.07 in |
| Compliance Standards | Kosher Certified |
| Ship Class Code | N |
| Beverage Type | Herbal Tea |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Capacity (Weight) | 0.7 oz |
| Kosher | Yes |
| Product Packaging | Tea Bag |
| Flavor | Blackberry Raspberry Hibiscus |
| Non-GMO | Yes |
| Gluten Free | Yes |
| Global Product Type | Tea Bags |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 072310390003 |
| MPN | RCB39000 |
| Brand | Bigelow® |















Reviews
There are no reviews yet.