Bostitch Spring-Powered Antimicrobial Heavy Duty Stapler
Login to View Prices
Bostitch Spring-Powered Antimicrobial Heavy Duty Stapler – 100 Sheets Capacity – 210 Staple Capacity – Full Strip – 1/2″ Staple Size – Black, Gray
Additional information
| Weight | 3.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 9.00 × 3.00 in |
| Attribute22Name | 1 Each |
| Attribute3Name | Full Strip |
| Attribute15Name | 11.8" |
| Application/Usage | Attribute18Value |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute2Name | 100 |
| Staple Capacity | Attribute7Value |
| Attribute14Name | Jam-free |
| Recycled | Attribute9Value |
| Product Material | Die-cast Metal |
| Attribute1Name | Heavy Duty Stapler |
| Attribute20Name | |
| Attribute11Name | 8.3" |
| Attribute13Name | Bostitch |
| Attribute12Name | 2.8" |
| Assembly Required | Attribute10Value |
| Country of Origin | Attribute8Value |
| Attribute16Name | Amax Inc |
| Staple Size | 1/2" |
| Manufacturer Part Number | 1300 |
| Attribute17Name | Spring-Powered Antimicrobial Heavy Duty Stapler |
| Attribute23Name | 2.80 lb |
| Marketing Information | Make heavy-duty stapling jobs 70 percent easier with PaperPro Two-Finger technology. Using only two fingers, staple up to 100 sheets of paper – jam-free. Durable, lightweight design is compact enough for portable, long-lasting desktop performance. Nonslip base protects tabletops while providing extra stability during heavy use. It uses Bostitch 1/2" Heavy-Duty Premium Staples. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1011092439.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| UPC | 842048000000 |
| MPN | 1300 |
| Brand | Amax Inc |















Reviews
There are no reviews yet.