Bostitch Spring-Powered 15 Handheld Compact Stapler Black
Login to View Prices
Bostitch Spring-Powered 15 Handheld Compact Stapler, Black – 15 Sheets Capacity – 105 Staple Capacity – Half Strip – 1/4″ Staple Size – Black, Gray
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Desktop Stapler |
| Additional Warranty Informati | <p>2-Year Limited warranty</p> |
| Sheet Capacity | 15 |
| Stapler Type | Half Strip |
| Product Color | Gray |
| Staple Size | 2001-01-04T06:00:00.000Z |
| Staple Capacity | 105 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2.6" |
| Width | 1.5" |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Compact |
| Length | 4.5" |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | 1455 |
| Product Name | Spring-Powered 15 Handheld Compact Stapler, Black |
| Manufacturer Part Number | 1455 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Unique, reduced-effort, PaperPro One-Finger spring-powered technology makes stapling 15 sheets of paper an easy squeeze. Standing vertically, the compact, curved ergonomic shape is easily grabbed and fits perfectly in the curves of your hands for a comfortable, handheld stapling experience. Design allows jam-free operation for smooth, repetitive stapling. Half-strip stapler holds up to 105 standard staples. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1018359319.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Stand-up Stapler</li><li>1 x Staple Rack</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |












