Bostitch LED Desk Lamp with Digital Screen – 10 W LED Bulb – Alarm, USB Charging, Adjustable Head, Dimmable, Adjustable Brightness, Color Temperature Setting, Flicker-free, Glare-free Light, Adjustable Arm – 550 lm Lumens – Desk Mountable – Black – for Office, Desk, Relaxing, Reading, Table
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Lamp |
| Maximum Bulb/Tube Power | 10 W |
| Energy Star | Yes |
| Product Color | Black |
| Switch Type | Dimmer |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Output | 550 lm |
| Light Color | Natural Daylight |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Adjustable Arm |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | VLED1601-BK |
| Product Name | LED Desk Lamp with Digital Screen |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Power Consumption | 10 W |
| Application/Usage | Table |
| Manufacturer Part Number | VLED1601-BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Dimmable LED Desk Lamp with Digital Screen features a high-tech, digital screen that displays the outside temperature, date and time. Lamp makes a perfect addition to any office or is the ideal accessory on your bedside table thanks to its included alarm. Dimmer function lets you choose between five brightness levels for optimal customization. Switch from three adjustable, color temperature modes to relax, read or complete tasks. Lamp head adjusts, allowing you to easily position a light zone. Flicker-free light zone is clear of shadows, halos and troublesome glares. Cost-efficient LEDs last up to 25, 000 hours and use 85 percent less energy than incandescent lamps. Built-in USB port conveniently charges your device. Power plug is Energy Star rated.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |









