Bostitch Folding Desk Lamp, Square Top, Black – 2.50 W LED Bulb – Matte – Foldable, Adjustable Head, Flicker-free, Glare-free Light, Eco-friendly – 220 lm Lumens – Table Top, Desk Mountable – Black – for Reading, Studying, Desk
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Lamp |
| Maximum Bulb/Tube Power | 2.50 W |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Style | Modern |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Output | 220 lm |
| Light Color | Natural Daylight |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Eco-friendly |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | VLED1501 |
| Product Name | Folding Desk Lamp, Square Top, Black |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Power Consumption | 2.50 W |
| Application/Usage | Desk |
| Finishing | Matte |
| Manufacturer Part Number | VLED1501 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bring a little extra light wherever you go with this Folding Desk Lamp. It folds completely flat for convenient portability, on-the-go use or simple storage. Two telescoping arms extend to 13-1/4" tall for focused or broad lighting. Adjustable lamp head allows you to easily position, creating a personalized light zone. Flicker-free light zone is clear of shadows, halos and troublesome glares. Matte finish and compact design provide a professional look that fits on any desk or table. Cost-efficient LEDs last up to 25, 000 hours and use 85 percent less energy than incandescent lamps. Foldable design is perfect for on-the-go lighting and easy storage.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |










